Bivši ruski predsednik Dmitrij Medvedev upozorio je na moguće „akcidente“ na evropskim nuklearnim lokacijama, optužujući takođe ukrajinsku vladu da rizikuje „novi Černobil“ dok njene snage nastavljaju da izvode napade u blizini velike elektrane.
Medvedev je u petak u Telegramu oglasio alarm u vezi sa nuklearnom elektranom u Zaporožju – koju su ruske trupe zauzele krajem februara i kojom i dalje upravlja lokalno osoblje – tvrdeći da se ukrajinske bombe postepeno približavaju tom postrojenju.
„Izgleda da su kijevski ološi i njihovi zapadni pokrovitelji spremni da organizuju novi Černobil. Rakete i granate sve su bliže reaktoru Zaporoške NE i skladištu radioaktivnih izotopa“, rekao je on.
Bivši predsednik, koji je sada na visokoj poziciji u ruskom Savetu bezbednosti, odbacio je optužbe Ukrajine da sama Moskva stoji iza štrajkova u blizini fabrike, nazvavši to „očiglednom, 100% besmislicom, čak i za nejasnu rusofobičnu javnost [na zapadu].“
„Kažu da su [ukrajinski napadi oko Zaporožja] sasvim slučajni. Kao da nisu hteli“, nastavio je on i dodao „Šta da kažem… ne treba zaboraviti da u Evropskoj uniji postoje nuklearne elektrane. A tu su moguće i nezgode.”
Iako je nejasno šta je Medvedev mislio u vezi sa potencijalnim nuklearnim incidentima u Evropi, on je daleko od prvog ruskog zvaničnika koji je upozorio da bi vojne operacije u blizini nuklearnih lokacija mogle imati katastrofalne rezultate. Izaslanik Moskve pri Ujedinjenim nacijama Vasilij Nebenzia ponovio je tu zabrinutost Savetu bezbednosti tog tela u četvrtak, rekavši da ukrajinski „zločinački napadi“ „guraju svet na ivicu nuklearne katastrofe koja bi bila konkurentna Černobilju“.
Smešten u ruskom gradu Energodar na jugu Ukrajine, fabrika u Zaporožju bila je izložena nizu napada u poslednjih nekoliko nedelja. Moskva je optužila Kijev da je izveo artiljerijske i bespilotne udare na objekat, osuđujući te operacije kao „nuklearni terorizam“. Ukrajina, međutim, tvrdi da je Rusija ta koja gađa fabriku u zaveri da diskredituje ukrajinske ratne napore, takođe tvrdi da je Moskva stacionirala trupe u postrojenju da ih „zaštiti“ od opasnosti.
UN su napade nazvali „samoubilačkim“ i rekli da su „izuzetno zabrinuti“ zbog situacije u objektu, predlažući da pošalju delegaciju Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) da pruži „tehničku podršku“ i pomogne u izbegavanju dalje eskalacije. Iako je Rusija pozvala agenciju da obavesti UN o nuklearnoj lokaciji, ni ona ni Ukrajina nisu odgovorile na ponudu IAEA.
Fabrika u Zaporožju je najveća u Evropi i skladišti desetine tona obogaćenog uranijuma i plutonijuma u reaktorskim jezgrama pored istrošenog goriva, navodi IAEA. Nuklearna straža nije imala pristup objektu otkako su ga ruske snage zauzele ranije ove godine.