Bajdenova administracija je u četvrtak dodala 14 kineskih kompanija na crvenu listu, primoravajući američke izvoznike da sprovode veću dužnu pažnju pre nego što im isporuče robu jer američki zvaničnici nisu bili u mogućnosti da pregledaju navedene subjekte, prenosi Rojters.
Dodavanje na listu potencijalno može pokrenuti sat od 60 dana koji bi mogao izazvati mnogo teže kazne.
„Sprovođenje naših izvoznih kontrola je ključni deo zaštite američke nacionalne bezbednosti“, rekao je zamenik američkog sekretara za trgovinu Don Grejvs u saopštenju posle saopštenja. „Posvećeni smo upotrebi svih alata koji su nam na raspolaganju da bismo utvrdili kako se napredna američka tehnologija koristi širom sveta.
ECOM International i HK P&V Industry Co Ltd bili su među onima koji su dodani na listu i nisu odgovorili na zahteve za komentar. Portparol kineske ambasade u Vašingtonu rekao je da „Kina snažno žali i odlučno se protivi“ potezima Sjedinjenih Država da „zloupotrebe mere kontrole izvoza“ i koriste „državnu moć za suzbijanje i obuzdavanje stranih kompanija“.
„Američka strana treba odmah da prekine svoju pogrešnu praksu. Kina će preduzeti neophodne mere da odlučno zaštiti legitimna prava i interese kineskih kompanija“, dodao je portparol.
Sjedinjene Države su koristile ograničenja izvoza američke robe kao ključno sredstvo za osujećivanje tehnološkog napretka Pekinga, podižući tenzije između dve zemlje.
Odeljenje trgovine, koje nadgleda kontrolu izvoza u SAD, takođe je dodalo 18 drugih subjekata na listu iz Turske, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Nemačke, Bugarske, Kanade, Indonezije, Izraela, Malezije, Saudijske Arabije i Singapura.