Američki predsednik Džo Bajden planira da razgovara sa svojim kineskim kolegom Si Đinpingom do kraja meseca u trenutku tinjajućih tenzija između zemalja oko Tajvana i trgovine.
„Mislim da ću razgovarati sa predsednikom Sijem u narednih 10 dana“, rekao je Bajden novinarima dok se vraćao sa putovanja u Masačusets u vezi sa klimom.
Dugo razmatrani poziv između dva lidera, njihov prvi u četiri meseca, došao bi u ključnom trenutku s obzirom na tenzije oko statusa Tajvana, i dok Bajdenova administracija razmatra smanjenje uvoznih dažbina na robu iz Kine kako bi pomogla u smanjenju inflatornih pritisaka na američke potrošači.
Sjedinjene Američke Države nazivaju Kinu svojim glavnim strateškim rivalom i kažu da je angažovanje na visokom nivou važno za održavanje teških odnosa stabilnim i sprečavanje da nenamerno skrene u sukob. Vašington je prošlog meseca podstakao NATO da usvoji strateški dokument kojim se Kina naziva bezbednosnim izazovom.
Obraćajući se novinarima u sredu, izgleda da je Bajden doveo u sumnju putovanje koje je navodno planirala predsednica Predstavničkog doma Nensi Pelosi da poseti Tajvan sledećeg meseca.
„Mislim da vojska misli da to trenutno nije dobra ideja, ali ne znam kakav je to status“, rekao je Bajden.
Peking je u utorak saopštio da će odgovoriti „snažnim merama“ ako Pelosi poseti ostrvo na koje polažu pravo Kine, i da bi takva poseta „ozbiljno ugrozila suverenitet i teritorijalni integritet Kine“.
Pelosijeva kancelarija je odbila da komentariše da li poseta ide dalje, navodeći bezbednosne brige. Stejt department je ovo putovanje nazvao „hipotetičkim“. Planove za putovanje objavio je Fajnenšel tajms, koji je takođe rekao da je Bela kuća izrazila zabrinutost.
Kina smatra ostrvo kojim se demokratski upravlja svojom teritorijom, a to pitanje je stalni iritant u vezama između Pekinga i Vašingtona.
Bajdenova administracija je više puta govorila o svojoj „čvrstoj” posvećenosti bezbednosti ostrva.
Američki vojni brodovi su obavljali tranzite kroz Tajvanski moreuz još u utorak, što je razbesnelo Peking, koji je ovog meseca poslao borce preko srednje linije moreuza nakon posete Tajpeju američkog senatora Rika Skota.
Što se tiče trgovine, Bajdenova administracija je bila u sukobu sa Kinom oko ispunjavanja svojih obaveza prema postojećim sporazumima.
Ali rastuća inflacija podstakla je razmatranje mogućih carinskih olakšica, uključujući carine iz „Odeljka 301“ koje je uveo bivši predsednik Donald Tramp, a koje pokrivaju oko 370 milijardi dolara kineskog uvoza.
Ljudi koji su upoznati sa razmatranjem tarifa rekli su Rojtersu da Bajden takođe vaga da li da upari ukidanje nekih tarifa sa novom istragom o kineskim industrijskim subvencijama i nastojanjima da dominira ključnim sektorima, kao što su poluprovodnici. Takva sonda bi mogla dovesti do više tarifa.