MIAMI – Jednoj od najvećih brazilskih prerađivača zlata, koja prerađuje zlato za koje se sumnja da je ilegalno iskopano u amazonskoj prašumi, oduzeto je važno industrijsko odobrenje na koje se globalni proizvođači od Apple-a do Tesle oslanjaju da bi iskorijenili zloupotrebe u svojim lanci snabdevanja, prenosi Asošijeted pres.
Istraga koju je sprovela agencija Asošiejted pres u januaru otkrila je kako je Marsam sa sedištem u Sao Paulu delio vlasničke veze i prerađivao zlato u ime posrednika kojeg brazilski tužioci optužuju za kupovinu zatamnjenog zlata sa autohtonih teritorija i drugih zaštićenih područja.
Bivši partner u Marsamu, Dirceu Frederico Sobrinho, bio je u centru nedavne zlatne groznice u Amazonu, kupujući preko zasebne kompanije koju kontroliše više od 2 milijarde reala (388 miliona dolara) zlata u vrednosti od prošle godine od divljih rudara na 252 lokacije . Prošle godine, savezni tužioci podneli su građansku tužbu protiv kompanije F.D’Gold i dve druge kompanije koje kupuju zlato, tražeći 10 milijardi reala socijalne i ekološke štete.
S obzirom da ta tužba još traje, Marsam je ovog meseca tiho uklonila Inicijativa za odgovorne minerale sa javne liste topionica i rafinerija za koje se smatra da slede najbolje prakse nabavke. Program procene koji vodi koalicija proizvođača sa sedištem u Virdžiniji pojavio se pre deceniju usvajanjem zakona u SAD koji zahteva od kompanija da otkriju svoju upotrebu konfliktnih minerala koji podstiču građanski rat u Demokratskoj Republici Kongo.
Andre Nunes, spoljni konsultant za Marsam, rekao je da će uložiti žalbu na odluku inicijative. Rekao je da je Marsam izvršio sopstvenu procenu F.D’Golda i nije našao ništa loše.
On je takođe upozorio da optužbe za ilegalno rudarenje protiv Marsamovog klijenta tek treba da budu dokazane, pozivajući se na prošlomesečnu proceduralnu odluku sudije koja je osudila tužioce jer nisu pružili dovoljno dokaza da podrže njihov zahtev da se aktivnosti kompanije obustave do ishoda istrage .
„Po Marsamovom shvatanju, bili smo vredni i uradili ono što nam je bilo na dohvat ruke“, rekao je Nunes. „Nismo videli razlog da prekinemo našu vezu sa F.D’Goldom i pravosuđe je potvrdilo tu odluku.
Inicijativa za odgovorne minerale ne bi otkrila svoje nalaze, pozivajući se na sporazume o poverljivosti kako bi podstakla kompanije da učestvuju u njegovom procesu evaluacije. Ali prema njegovim standardima, prerađivači mogu biti uklonjeni sa liste „usaglašenih“ iz različitih razloga, počevši od toga da ne sprovode pojačanu dužnu pažnju kada se podignu crvene zastavice — nešto što interne politike kompanije Marsam takođe zahtevaju — do previđanja dokaza da akteri u njegovom snabdevanju lanac falsifikovanih formulara za obaveznu deklaraciju o poreklu, što je veliki problem na amazonskoj granici istraživanja.
Više od 300 kompanija kojima se javno trguje navodi Marsam kao dobavljača podataka o odgovornom rudarstvu koje su obavezne da podnesu američkoj komisiji za hartije od vrednosti. Takve odluke o nabavci vode nezavisni revizori koji procenjuju rafinerije kako bi se uverili da ne doprinose ilegalnim oružanim grupama, kršenju ljudskih prava i finansijskim zloupotrebama. Trenutno se smatra da je 98 rafinerija usklađeno sa standardima inicijative – isti status koji je Marsam uživao od 2017. do nedavnog uklanjanja sa liste.
Pored toga, Marsam je obezbedio zlato koje je korišćeno za pravljenje medalja okačenih na vratove sportista na Olimpijskim igrama u Rio de Žaneiru 2016. — medalje koje se reklamiraju kao pobeda za životnu sredinu jer su delimično napravljene od recikliranih materijala i bez žive.
Ali kritičari su rekli da je veliki deo Marsamovih bona fidesa bio nezaslužen. Oni optužuju kompaniju da „greenvashing“ – da se promoviše kao održivija nego što zaista jeste – tako što ne ulazi duboko u poreklo rude koju prerađuje u ime F.D’Golda. Marsam sada zajedno vodi ćerka Dirceua, pošto je on nadaleko poznat u Brazilu.
„U Brazilu, kao iu mnogim zemljama koje proizvode zlato, ilegalnost ulazi u lanac snabdevanja veoma rano, tako da je od suštinskog značaja da se dobije bolja vidljivost o tome šta se dešava uzvodno“, rekao je David Soud, šef istraživanja u I.R. Consilium, koji je istraživao ilegalne tokove zlata u Južnoj Americi. „Rafinerije su često krive za propuste u dužnoj pažnji i moraju se pridržavati strogih standarda kako se zlato iz sumnjivog izvora ne bi opralo u legitimni lanac snabdevanja.
Ilegalne uzletne piste, otrovna živina i teška mašinerija za uništavanje šuma narasli su širom Amazona dok je traganje za zlatom na domorodačkim zemljama i drugim zaštićenim područjima eksplodiralo poslednjih godina. Slab vladin nadzor koji je omogućio predsednik Žair Bolsonaro, ponosni sin kopača čija je administracija omogućila rudarenje u Amazonu, pogoršao je ludnicu.
Ali kritičari su rekli da kompanije u SAD i Evropi snose deo odgovornosti za devastaciju. Kao i smernice koje je postavila Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj sa sedištem u Parizu koje koriste Inicijativa za odgovorne minerale i druge grupe za procenu usklađenosti kompanija, rekli su kritičari.
Takvi standardi posvećuju malo pažnje ekološkim zločinima ili pravima domorodačkih zajednica. Umesto toga, oni su usmereni ka rizicima koji proizilaze iz građanskih ratova i kriminalnih mreža. U Latinskoj Americi, samo Meksiko, Kolumbija i Venecuela — gde su aktivni narko karteli ili gerilske pobune — klasifikovani su kao konfliktna ili visokorizična područja koja zaslužuju veću kontrolu u pogledu prakse nabavke.
Nedavna studija Kumija, konsultantske firme sa sedištem u Londonu koja savetuje OECD, otkrila je da je samo 7% od 284 kompanije krajnjih korisnika registrovanih u Inicijativi za odgovorne minerale imalo politike o nabavci materijala za sukobe koje su u skladu sa smernicama OECD-a. Većina njih je sa sedištem u SAD. Broj je u osnovi ostao nepromenjen u odnosu na prethodnu Kumijevu procenu 2017.
AP je pitao Amazon, Apple, Microsoft i Teslu da li nameravaju da prestanu da nabavljaju iz Marsama u svetlu ukidanja kompanije. Od četiri, samo je Apple komentarisao, rekavši da Marsam više nije deo njegovog lanca snabdevanja.
„Naši standardi odgovornog izvora su najjači u industriji i striktno zabranjuju upotrebu ilegalno iskopanih minerala“, navodi Apple u saopštenju. „Ako topionica ili rafinerija nije u mogućnosti ili ne želi da ispuni naše stroge standarde, mi ih uklanjamo iz našeg lanca snabdevanja, a od 2009. godine upravljamo uklanjanjem preko 150 topionica i rafinerija.
Dirceu, bivši partner kompanije Marsam, rekao je da Marsamovo brisanje sa liste odražava nastojanje da se zlatni igrači osude na sudu javnog mnjenja.
Prošlog meseca, policija Sao Paula ga je privremeno uhapsila zbog neisplaćenog naloga u amazonskoj državi Rondoniji u vezi sa odvojenom istragom o ilegalnom rudarstvu. Rekao je da njegova kompanija legalno kupuje zlato od zadruge u državi koja je bila pod istragom. On je svoje hapšenje nazvao „proizvoljnim“.
Sin trgovca povrćem koji je odrastao u prodaji proizvoda na otvorenom rudniku, Dirceu priznaje da brazilski pravni okvir za trgovinu zlatom ima mnogo rupa. Ali on je rekao da je pooštravanje nadzora i podsticanje poštovanja pravila bolji put od izbacivanja reformski orijentisanih kompanija poput F.D’Golda iz poslovanja kada toliko ilegalnih igrača već izvozi sirovo zlato bez skoro nikakve brige za životnu sredinu.
„U Brazilu imamo zakone i poštujemo ih. Oni nisu savršeni, ali se mogu poboljšati“, rekao je on, napominjući da je nacionalno udruženje za zlato, kojim je donedavno predsedavao, predložilo više reformi. „Ako tržište ne kupuje zlato legalno, ono se ne vraća u zemlju. Pregovaraće se na drugi način, bilo koji drugi način.
Džošua Gudman na Tviteru: @APJoshGoodman
Dejvid Biler na Tviteru: @DLBiller