TORONTO – Premijer Džastin Trudo otputovaće u London sa četiri bivša kanadska premijera, kao i domorodačkim liderima na sahranu kraljice Elizabete Druge, saopštila je njegova kancelarija u četvrtak, nekoliko sati nakon što su joj Trudo i lideri kanadske opozicije odali počast tokom posebne sednice parlamenta, prenosi Asošijejted pres.
Trudeau je rekao da će Kanađani nastaviti da imaju koristi od stabilnosti koju monarhija pruža u svom govoru u Donjem domu u Otavi. Pokojna kraljica je bila šef države tokom 45% postojanja Kanade i posetila je zemlju 22 puta kao monarh.
Trudeau je rekao da je kraljica prihvatila svoju ulogu kraljice Kanade i rekla da je „njeno iznenadno odsustvo sve nas pogodilo opipljivo i duboko“.
„Njeno Veličanstvo je bilo svuda. Njeno lice na našim novčićima. Njen portret visi u parlamentu i poštama. Njeno božićno obraćanje na televiziji predstavlja ugodan ritual u domovima od obale do obale“, rekao je Trudeau.
„Kanađani se osećaju kao da su izgubili člana porodice – člana porodice koji je odrastao pored nas.
Sećao se da ju je prvi put sreo kao mali dečak kada je njegov pokojni otac, Pjer Trudo, bio premijer. I primetio je da je bila sa Kanađanima u važnim trenucima, kao 1967. kada je sekla kanadsku stogodišnjicu na brdu Parlamenta i kada je proglasila i potpisala kanadski Ustavni akt iz 1982.
Trudeau je rekao da je u kanadskoj ustavnoj monarhiji funkcija krune da bude temelj za ustav i da prevaziđe dnevne političke debate.
„Svi znamo da će naš novi suveren, njegovo veličanstvo kralj Čarls III, podržati upravo ove vrednosti o kojima danas govorimo i nastaviti njeno nasleđe. Živeo kralj“, rekao je Trudo.
Kralj Čarls III zvanično je proglašen monarhom Kanade u subotu na ceremoniji u Otavi kojoj su prisustvovali Trudo i generalna guvernerka Meri Sajmon, koja je predstavnica britanskog monarha kao šefa države, što je uglavnom bila ceremonijalna i simbolična pozicija.
Bivši premijer Stiven Harper, Pol Martin i Žan Kretijen biće deo kanadske delegacije na sahrani u ponedeljak. Njima će se pridružiti Sajmon, dva bivša generala guvernera, kao i nacionalna poglavica Skupštine prvih nacija RouzAn Arčibald, predsednik Inuita Tapiriit Kanatami Natan Obed i predsednik Nacionalnog saveta Metisa Kesidi Karon.
Iako su Kanađani pomalo ravnodušni prema monarhiji, mnogi su imali veliku naklonost prema Elizabeti, čija silueta označava njihove novčiće.
Sve u svemu, antikraljevski pokret u Kanadi je mali, što znači da će Čarls gotovo sigurno ostati kralj zemlje. Ukidanje monarhije značilo bi promenu ustava. To je inherentno rizičan poduhvat, s obzirom na to koliko je delikatno dizajniran da ujedini naciju od 37 miliona koja obuhvata govornike engleskog, francuskog, starosedelačke narode i stalan priliv novih imigranata.
Trudeau je rekao da su Kanađani zaokupljeni velikim pitanjima poput inflacije i klimatskih promjena, a ne ustavnim pitanjima. On je u svom govoru u četvrtak istakao da je i svet teško mesto i da Kanada ima zavidnu stabilnost.
„Širom sveta, demokratske institucije su dovedene u pitanje. Ali Kanađani s pravom mogu biti ponosni što žive u jednoj od najjačih demokratija na svetu“, rekao je Trudo.
„Naše institucije su zdrave. Naše debate su snažne… Kanađani su oduvek imali koristi od ove snage i stabilnosti koju predstavlja kruna, a koju oličava kraljica.