SAKRAMENTO – Muškarac iz Kalifornije koji je prošlog meseca izgubio svoj dom u šumskom požaru tužio je kompaniju za proizvode od drveta koja je bila u centru požara, optužujući je da nije odgovorila na rizik od požara na svom imanju, prenosi AP.
Požar je izbio u blizini fabrike Roseburg Forest Products Co. 2. septembra u gradiću Veed blizu granice Kalifornije i Oregona. Na kraju je izgorelo više od šest kvadratnih milja (15,5 kvadratnih kilometara), uništilo 118 zgrada i ubilo dve osobe. Odeljenje za šumarstvo i zaštitu od požara Kalifornije još uvek istražuje uzrok požara.
Mlin proizvodi sopstvenu struju iz ostataka drveta, proces koji proizvodi vrući pepeo koji se zatim prska vodom iz mašine. Kompanija kaže da istražuje da li ta mašina, za koju kažu da je isporučila treća strana, nije uspela da dovoljno ohladi pepeo, što je moglo da izazove požar.
Advokati 61-godišnjeg Roberta Dejvisa tužili su kompaniju u utorak, rekavši da se nije uverila da je mašina adekvatno dizajnirana, pregledana i održavana – što je šupu u kojoj je bio skladišten pepeo učinilo „kutijom za varnicu koja čeka iskru“.
Umesto da popravi mašinu, u tužbi se kaže da se kompanija oslanjala na svoje zaposlene u gašenju požara, što je rezultiralo „brojnim neprijavljenim požarima u objektu“.
„Postavlja se pitanje šta je urađeno sa bezbednosnog stanovišta da bismo mogli da rešimo ove požare koji su se dogodili korišćenjem ispravne tehnologije i sistema koji se ne bi oslanjali samo na ljude da mogu da intervenišu“, Frenk Pitre, jedan od Dejvi “, rekli su advokati na konferenciji za novinare u sredu.
Portparol kompanije je odbio da komentariše.
Kompanija je izdvojila 50 miliona dolara za podršku žrtvama požara, a do sada je obeštetila više od 300 ljudi. To je uključivalo Dejvisa, koji je dobio 5.000 dolara. U tužbi se kaže da to nije bilo dovoljno da mu nadoknadi gubitak kuće od preko 30 godina i svega u njoj.
Pitre je rekao da ne veruje da je požar bio čudna nesreća, rekavši da je došlo do više požara na mestu koje je dovelo do požara, poznatog kao požar u mlinu, koji je počeo 2. septembra. On je dodao da je oblast bila poznata po jakim vetrovima tokom pojedinim delovima godine.
Teri Anderlini, još jedan advokat koji zastupa Dejvisa, rekao je u sredu da požar nikada nije trebalo da se dogodi.
„Ovde smo da to iznesemo i dođemo do istine“, rekao je Anderlini.
Naučnici kažu da su toplije temperature i sušniji uslovi kao rezultat klimatskih promena ubrzali ritam šumskih požara u zapadnim državama. Šumski požari su uništili zajednice u Kaliforniji, koja je u poslednjih pet godina doživela najveće i najrazornije požare u istoriji.
Požar u Mill-u izbio je na manje od četvrt milje (0,3 kilometra) od vatrogasne službe grada Veed Citija i goreo je 11 dana. To je podstaklo demokratskog guvernera Gavina Njusoma da proglasi vanredno stanje u okrugu Siskiju i rezultiralo je federalnim grantom za borbu protiv požara i podršku stanovnicima.
Dejvis, koji je ranije radio za inženjersku kompaniju koja je sklopila ugovor sa američkom vojskom, rekao je da je bio u svojoj kući sa svojim 25-godišnjim sinom kada je požar izbio. Nakon što je čuo helikoptere kako lete odozgo, Dejvis je izašao napolje i video dim kako se nadvija preko brda. Za manje od sat vremena dim je stigao do njegove kuće, rekao je.
Dejvis i njegov sin napustili su svoj dom sa korpama za veš i odećom. Među predmetima koji su ostali u Dejvisovoj kući bili su Diznijevi kolekcionarski predmeti koje je planirao da pokloni svojoj 36-godišnjoj ćerki.
Dejvis je rekao da se njegova porodica preselila u kuću u planinama barem delimično kako bi izbegla zločine u većim gradovima.
„Na neki način, to je bilo kao iz bajke“, rekao je Dejvis. „Nikada nismo morali da brinemo. I to je sve oduzeto, ne samo meni, već i mojoj deci.”