VELINGTON – Renagi Ravu se sastao sa kolegama u svojoj kući u visoravni Papue Nove Gvineje u nedelju ujutro kada je pogodio zemljotres jačine 7,6 stepeni Rihterove skale, prenosi Asopijejted pres.
Ravu je pokušao da ustane sa stolice, ali nije mogao da održi ravnotežu i tako je završio u nekoj vrsti grupnog zagrljaja sa svojim kolegama, dok su tanjiri i šolje pali sa njegovih polica na zemlju. Njegovoj deci, starosti 9 i 2 godine, piće i doručak su se prelili.
Ravu, koji je geolog, rekao je da je pokušao da smiri sve dok je podrhtavanje trajalo više od jednog minuta.
Obim štete i da li je bilo ozbiljnih povređenih ili smrtnih slučajeva u zemljotresu nije bilo jasno odmah nakon toga u udaljenom i nerazvijenom regionu.
Ravu je rekao da oko 10.000 ljudi živi u i oko njegovog grada Kainantu, koji se nalazi 67 kilometara (42 milje) od epicentra zemljotresa i koji je najbliži veliki grad zemljotresu. On je rekao da ima mnogo raštrkanih naselja u visoravnima i da je možda pogođeno desetine hiljada ljudi.
U nedelju ujutru, Ravu je još uvek rešavao štetu na svom domu, za koju je rekao da je verovatno uključivala polomljenu kanalizacionu cev sudeći po mirisu. Rekao je da su mu prijatelji iz drugog mesta u Kainantuu poslali poruke sa opisima polomljenih cevi i otpalog otpada, ali nisu opisali velike rušenja zgrada ili povrede.
U zemljotresu jačine 7,5 stepeni Rihterove skale 2018. godine u centralnom regionu nacije poginulo je najmanje 125 ljudi. Taj zemljotres je pogodio područja koja su udaljena i nerazvijena, a procene o razmerama štete i povreda su se sporo filtrirale.
Prema Geološkom zavodu SAD, zemljotres se dogodio u 9.46 po lokalnom vremenu. Po prvim očitanjima zemljotres je bio na dubini od nekih 50 do 60 kilometara (30 do 40 milja).
NOAA je od tada saopštila da za ovu oblast ne postoji opasnost od cunamija.
Obim štete još nije jasan, ali USGS procenjuje „moguće su neke žrtve i šteta i uticaj bi trebalo da bude relativno lokalizovan“.
Papua Nova Gvineja se nalazi na istočnoj polovini ostrva Nova Gvineja, istočno od Indonezije i severno od istočne Australije.
Nalazi se na pacifičkom „vatrenom prstenu“, luku seizmičkih raseda oko Tihog okeana gde se dešava veliki deo svetskih zemljotresa i vulkanske aktivnosti.