Kineske fabrike se zatvaraju jer suša šteti hidroelektranama

Kineske fabrike se zatvaraju jer suša šteti hidroelektranama

Fabrike na jugozapadu Kine zatvorene su nakon što su rezervoari koji se koriste za proizvodnju hidroenergije ponestalo tokom sve veće suše, što je dodatno pogoršalo ekonomsku napetost u trenutku kada predsednik Si Đinping pokušava da proširi svoju poziciju na vlasti.

Kompanije u provinciji Sečuan, uključujući proizvođače solarnih panela, cementa i uree, zatvorile su ili smanjile proizvodnju nakon što im je naređeno da racionišu struju do pet dana, navodi se u novinskim izveštajima u sredu. To je došlo nakon što su nivoi rezervoara pali i potražnja za strujom za klimatizaciju porasla na visokim temperaturama.

„Ostavite vlast narodu“, navodi se u naredbi pokrajinske vlade od utorka.

Zatvaranja predstavljaju izazove za vladajuću Komunističku partiju jer se Si, najmoćniji lider u zemlji u poslednjih nekoliko decenija, priprema da pokuša da prekine tradiciju i dodeli sebi treći petogodišnji mandat na sastanku u oktobru ili novembru.

Rast fabričke proizvodnje i maloprodaje oslabio je u julu, usporavajući kineski ekonomski oporavak nakon što su Šangaj i drugi industrijski centri zatvoreni krajem marta radi borbe protiv epidemije virusa.

Ekonomija je porasla za samo 2,5% u odnosu na godinu dana ranije u prvoj polovini 2022, manje od polovine zvaničnog godišnjeg cilja od 5,5%.

Oblasti širom centralne i severne Kine naredile su hitne mere kako bi se obezbedile zalihe pijaće vode nakon letnje kiše na samo pola normalnog nivoa. Zvanična novinska agencija Sinhua saopštila je da su vatrogasna vozila nosila vodu do dva suva sela u blizini Čongkinga na jugozapadu.

Stotine hiljada hektara (jutara) useva širom centralne i severne Kine uvele su zbog nedostatka vode i visokih temperatura, saopštila je vlada. Neke oblasti su prijavile da je letnja vegetacija bila neuspešna.

Meteorološka agencija je upozorila da bi temperature u nekim oblastima mogle da porastu i do 40 stepeni Celzijusa (104 Farenhajta).

U Sečuanu, koji ima 94 miliona ljudi, nivoi vode u hidroenergetskim rezervoarima su ovog meseca pali za čak polovinu, prema podacima Odeljenja za ekonomiju i informacione tehnologije provincije Sečuan.

Podružnica Guoguang Co., Ltd. koja proizvodi pesticide i đubrivo zatvorena je od ponedeljka do najmanje subote, navodi se u saopštenju kompanije preko Šenžen berze.

Proizvođači opreme za solarnu energiju u Sečuanu, uključujući Tongvei Solar Co. Ltd. i GCL-Poli Energi Holdings Ltd., rekli su da su primili obaveštenja o racioniranju struje.

Tongvei je rekao da „prekid struje i gašenje proizvodnje nisu imali mnogo uticaja“, preneo je poslovni list East Monei.

Kina se prošle godine suočila sa sličnim naprezanjima kada je provincija Guangdong na jugoistoku, jedan od najvažnijih svetskih proizvodnih centara, naredila da se fabrike zatvore nakon što su rezervoari za hidroenergiju ponestalo zbog retke kiše.

Vlada je izdvojila 280 miliona juana (41 milion dolara) za ublažavanje suše u provincijama Hebei i Šansi i regionu Unutrašnje Mongolije na severu i provinciji Liaoning na severoistoku, navodi Sinhua.

„Neke male i srednje reke su toliko suve da su prestale da teku“, navodi se u izveštaju.

U međuvremenu, vlasti su u utorak upozorile da se neki delovi zemlje suočavaju sa mogućim poplavama zbog obilnih kiša koje se predviđaju u oblastima od severozapada preko Unutrašnje Mongolije do severoistoka.