Kina je u ponedeljak dodala laboratoriju svojoj stalnoj orbitalnoj svemirskoj stanici dok se kreće ka završetku strukture u narednim mesecima.
Laboratorijski modul Ventian lansiran je u nedelju iz svemirske baze Venčang na tropskoj ostrvskoj provinciji Hajnan uz veliku gomila fotografa amatera i svemirskih entuzijasta.
Nakon 13 sati leta, uspešno je pristao sa glavnim živim modulom stanice Tiangong Tianhe u ponedeljak u 3:13 ujutro (1913 GMT), prema Kineskoj svemirskoj agenciji sa posadom.
Ventian je dizajniran za naučne i biološke eksperimente, a laboratorijski modul od 23 tone je teži od bilo koje druge svemirske letelice sa jednim modulom trenutno u svemiru, prema državnom Global Timesu.
Nakon toga će uslediti drugi laboratorijski modul, Mengtian, koji bi trebalo da bude lansiran u oktobru. Tri astronauta trenutno žive u osnovnom modulu na šestomesečnoj misiji i nadgledali su dolazak i pristajanje Ventiana.
Raketa Long March 5B-I3, najmoćnija kineska, nosila je modul u trećem takvom lansiranju otkako je kineska svemirska stanica ušla u fazu izgradnje. Prethodili su ga teretni svemirski brod klase Tianzhou i svemirski brod Šendžou-14 sa posadom.
Kineski svemirski program vodi vojno krilo vladajuće Komunističke partije, Narodnooslobodilačka armija, i uglavnom je nastavio sa programom Tiangong bez pomoći drugih nacija. SAD su isključile Kinu sa Međunarodne svemirske stanice zbog njenih vojnih veza.
Kineski svemirski program lansirao je svog prvog astronauta u orbitu 2003. godine, čineći ga tek trećom zemljom koja je to uradila sama nakon bivšeg Sovjetskog Saveza i SAD.
Spustio je robotske rovere na Mesec i postavio jedan na Mars prošle godine. Kina je takođe vratila uzorke Meseca, a zvaničnici su razgovarali o mogućoj misiji posade na Mesec.