Japan i Indija vode bezbednosne razgovore usred velikih ruskih vežbi

Japan i Indija vode bezbednosne razgovore usred velikih ruskih vežbi

TOKIO – Japan i Indija u četvrtak održavaju bezbednosne razgovore između svojih ministara spoljnih poslova i odbrane u Tokiju, nastojeći da dodatno ojačaju svoje vojne veze usred rastućih tenzija iz Kine i Rusije u regionu, preneo je Asošijejted pres.

Japanski ministar odbrane Jasukazu Hamada sastao se sa indijskim kolegom Rajnatom Singom pre nego što su se pridružili ministrima spoljnih poslova Jošimasi Hajašiju i Subramanjamu Džaišankaru na pregovorima o bezbednosti kasnije tokom dana. Japan i Indija održali su svoje prve bezbednosne razgovore „2+2“ 2019.

Sastanak se održava u osetljivom trenutku kada Rusija održava veliku multinacionalnu vojnu vežbu na svom dalekom istoku, uz učešće Kine i Indije.

Tokio je protestovao Moskvi zbog toga, uključujući sporna ostrva pod ruskom kontrolom nad kojima Japan tvrdi suverenitet. Japan je takođe izrazio „ozbiljnu zabrinutost“ zbog vojnih vežbi gađanja koje su zajedno održale Rusija i Kina kod severne obale Japana tokom vikenda.

Zvaničnici Ministarstva spoljnih poslova rekli su da je Japan upozorio Indiju da se ne pridruži vežbama organizovanim na spornim ostrvima i da su indijske trupe učestvovale samo u kopnenim vežbama u drugim oblastima.

Zvaničnici japanskog ministarstva spoljnih poslova rekli su u sredu da Japan želi da pojača zajedničke vojne vežbe i saradnju u razvoju i transferu vojne opreme i tehnologije sa Indijom.

Japan se nada da će proširiti transfere vojne opreme kako bi podržao svoju slabašnu odbrambenu industriju dok zemlja pokušava da ojača svoju vojnu sposobnost i potrošnju kao odvraćanje od rastućih pretnji iz Kine, Rusije i Severne Koreje.

Japan i Indija razgovaraju o zajedničkom razvoju tehnologije bespilotnih zemaljskih vozila, saopštili su japanski zvaničnici. Raniji plan Japana da Indiji proda avione za sletanje na more je obustavljen, delimično zbog troškova.

Japan takođe želi da reafirmiše podršku Indije u promovisanju „slobodne i otvorene indo-pacifičke vizije“ koju Japan promoviše sa Sjedinjenim Državama kao deo Kuad okvira koji takođe uključuje Australiju kao suprotnost kineskoj asertivnosti u regionu.