Analitičari upozoravaju da Izrael pooštrava kontrolu nad palestinskom ekonomijom, posebno nad palestinskim vlastima u delovima Gaze, zadržavajući prihode od poreza koje prikuplja u njihovo ime. Rat u Gazi dodatno je otežao situaciju, uništavajući infrastrukturu i utičući na javne finansije palestinskih vlasti.
Ekonomista Adel Samara ističe da Izrael koristi svoje ovlašćenje da zadrži prihode od carina koje bi trebalo da idu palestinskim vlastima, što otežava isplatu plata javnim službenicima i pokretanje ekonomije. Palestinski premijer Mohamed Mustafa opisuje situaciju kao finansijsku krizu bez presedana, sa vladinim deficitom koji je porastao na sedam milijardi dolara.
Osim toga, Palestincima je zabranjen ulazak u Izrael radi posla, što je dovelo do značajnog porasta nezaposlenosti na palestinskim teritorijama. Kritičari izraelskih političara poput Itamara Ben Gvira i Bezalela Smotriča tvrde da ova politika predstavlja kolektivno kažnjavanje Palestinaca i pokušaj srušenja palestinskih vlasti.
Postoji i struja mišljenja u Izraelu koja podržava povratak palestinskih radnika kako bi se izbegao dodatni sukob na Zapadnoj obali. Izraelski premijer Benjamin Netanijahu, iako podržava ovu politiku, možda je bliži stavu ministra Benija Ganca, koji se zalaže za dozvolu povratka radnika kako bi se izbegla eskalacija tenzija.