Ostin: Vašington neće zalagati za „prinudu i maltretiranje“ od strane Kine

Ostin: Vašington neće zalagati za „prinudu i maltretiranje“ od strane Kine

Američki sekretar odbrane Lojd Ostin obećao je u subotu da se Vašington neće zalagati za bilo kakvu „prinudu i maltretiranje“ svojih saveznika i partnera od strane Kine, istovremeno uveravajući Peking da Sjedinjene Države ostaju posvećene održavanju statusa kvo na Tajvanu i bi više voleo dijalog nego sukob, prenosi AP.

Govoreći na takozvanom Shangri-La dijalogu, godišnjem forumu koji okuplja najviše zvaničnike odbrane, diplomate i lidere, Ostin je lobirao za podršku viziji Vašingtona o „slobodnom, otvorenom i bezbednom Indo-Pacifiku u svetu pravila i prava ” kao najbolji kurs za suprotstavljanje rastućoj kineskoj asertivnosti u regionu.

SAD proširuju sopstvene aktivnosti oko Indo-Pacifika kako bi se suprotstavile širokim teritorijalnim zahtevima Kine, uključujući redovno plovidbu kroz Tajvanski moreuz i Južno kinesko more i letove iznad njega.

„Posvećeni smo obezbeđivanju da svaka zemlja može da leti, plovi i radi gde god to međunarodno pravo dozvoljava“, rekao je on. „I svaka zemlja, velika ili mala, mora ostati slobodna da obavlja zakonite pomorske aktivnosti.

Ostin je napomenuo da su SAD obezbedile milione doza vakcine protiv COVID-19 tokom vrhunca pandemije i da su redovno uključene u pomoć u katastrofama i humanitarnu pomoć u regionu. On je rekao da radi na borbi protiv klimatskih promena, ilegalnog ribolova i da obezbedi da lanci snabdevanja ne trpe poremećaje – što ukazuje na mnoga pitanja od značaja za azijsko-pacifičke nacije.

„Udvostručavamo naše saveze i partnerstva“, rekao je on.

On je rekao da su SAD takođe posvećene odvraćanju od raketne pretnje Severne Koreje i pretenzija Kine na Tajvan, samoupravnu ostrvsku demokratiju za koju Peking kaže da je njena teritorija, i rekao da Vašington pojačava planiranje odbrane, koordinaciju i obuku sa partnerskim zemljama u region.

„Da budemo jasni, mi ne tražimo sukob ili konfrontaciju“, rekao je on. „Ali nećemo se trgnuti pred maltretiranjem ili prinudom.

Ostin je uverio da su SAD ostale „duboko posvećene“ dugotrajnoj politici jedne Kine, koja priznaje Peking kao kinesku vladu, ali dozvoljava neformalne odnose sa Tajvanom, i nastavlja da se „kategorički protivi jednostranim promenama statusa kvo sa obe strane“.

On je dodao da je ruska invazija na Ukrajinu poslužila da se podvuče koliko bi svet bio opasan kada bi velike zemlje bile u stanju da „samo nekažnjeno napadnu svoje mirne susede“.

„Sukob nije ni neminovan ni neizbežan“, rekao je Ostin. „Odvraćanje je danas snažno – i naš je posao da tako i ostane. Ceo svet ima udela u održavanju mira i stabilnosti u Tajvanskom moreuzu.“