Premijer Imran Khan stavlja kapu na „nezavisnu spoljnu politiku“ Nju Delhija u vezi sa sukobom između Rusije i Ukrajine.
Premijer Imran Kan ponovo je osudio strane sile, koje su pokušale da izvrše pritisak na Pakistan da prekine veze sa Rusijom zbog svoje vojne operacije u Ukrajini, obećavajući da će nastaviti da donosi odluke o suverenoj politici koje su u najboljem interesu njegove nacije i naroda.
„Za ove 3,5 godine samo smo pokušavali da pomognemo Pakistanu da napreduje“, rekao je premijer Kan o svojoj vladajućoj pakistanskoj partiji Tehreek-e-Insaf, obraćajući se u nedelju na javnom skupu u gradu Dargaju.
Premijer je objasnio zašto je odbio da se pridruži međunarodnom horu koji osuđuje Rusiju za njen napad na Ukrajinu, rekavši da Pakistan ne bi dobio ništa ako bi ispunio zahtev. Diplomate koje predstavljaju skoro dve desetine misija, uključujući zemlje EU, zajedno sa Japanom, Švajcarskom, Kanadom, UK i Australijom, „prekršile su protokol tako što su podnele zahtev“ u pismu od 1. marta, dodao je:
„Nisam se klanjao ni pred kim i neću dozvoliti ni svojoj naciji da se pokloni.“
Imran Khan se suočava sa glasanjem o nepoverenju ove nedelje, nakon što je izgubio parlamentarnu većinu nakon višestrukih prebegavanja iz svoje stranke. Premijer je direktno prekorio opozicionog lidera u Narodnoj skupštini, rekavši da je Šehbaz Šarif „uglancao čizme kada je video belca u odelu“.
„Zakleo sam se da se neću klanjati ni pred kim osim pred Bogom“, ponovio je Kan, navodeći globalni rat protiv terorizma koji predvode SAD kao primer političke odluke koju je nametnuo Zapad i koja je Pakistanu na kraju donela ništa osim patnje. „Postali smo deo američkog rata protiv terorizma u Avganistanu i izgubili smo 80.000 ljudi i 100 milijardi dolara.
Pakistan se našao pod povećanim pritiskom Zapada da javno osudi i distancira se od Moskve, nakon što se uzdržao od rezolucije Generalne skupštine Ujedinjenih nacija kojom se osuđuje vojna dejstva Moskve protiv Kijeva, birajući umesto toga da ostane neutralan pored 34 druge zemlje, uključujući Kinu, Južnu Afriku i Indiju. .
Uprkos tome što je glasan kritičar indijske vlade koju predvodi premijer Narendra Modi, Kan je odao priznanje susednoj zemlji za donošenje „nezavisnih“ odluka u interesu svojih građana.
Indija se takođe suočava sa međunarodnim pritiskom i kritikama zbog toga što je ostala neutralna i usvojila pragmatičan pristup kako bi osigurala sopstvenu energetsku bezbednost zemlje. Nju Delhi nastavlja da kupuje rusku naftu, dostupnu po sniženim cenama, jer su je neke zemlje izbegavale u strahu od uzvratnih sankcija od strane SAD.
Ruski predsednik Vladimir Putin najavio je „specijalnu vojnu operaciju“ u Ukrajini 24. februara, sa navedenim ciljem da „demilitarizuje i denacifikuje“ njenu vladu, obezbeđujući da njene aspiracije za članstvo u NATO više ne predstavljaju pretnju ni Rusiji ni novopriznatim republikama Donbasa. , koji su pretrpeli sedam godina opsade kijevskih snaga.
SAD i njihovi saveznici optužili su Rusiju da je započela „ničim izazvanu“ invaziju kako bi okupirala Ukrajinu. Moskva je videla hiljade novih oštrih ograničenja i sankcija koje su joj uvedene kao rezultat, a SAD, EU i drugi pokušavaju da „izoluju“ i „unište“ rusku ekonomiju.