Preminuo Janis Joanidis, trener visokog intenziteta

Jedan od najboljih grčkih košarkaških trenera, Janis Joanidis preminuo je u 78. godini. Joanidis je sa Arisom i Olimpijakosom osvojio ukupno 12 titula prvaka Grčke i šest nacionalnih kupova. Bio je i poslanik Nove demokratije i zamenik ministra sporta.

Legendarni grčki trener i najtrofejniji stručnjak u istoriji ove zemlje, Janis Joanidis preminuo je u 78. godini, javlja atinski Katimerini.

Čovek koga Grci, uz Dušana Ivkovića i Željka Obradovića, smatraju najboljim trenerom koji je ikada vodio neku ekipu iz ove države je tokom karijere osvojio ukupno 18 trofeja, 12 prvenstava i šest kupova.

Sa tim ekipama je zabeležio ukupno 416 pobeda, što ga čini najuspešnijim trenerom u istoriji grčke košarke.

Učestvovao je na pet finalnih turnira Evrolige, ali nije uspeo da osvoji taj trofej.

U Arisu je trenirao velikane košarke – Nikosa Galisa, Panajotisa Janakisa, Fanisa Hristodulua, Panajotisa Fasulasa i Slobodana Subotića i Mišu Mišunova. Ostaće upamćen i jer je, dok je bio trener Olimijakosa, tokom tajmauta gađao Jorgosa Silagasa flašom.