F1: Red Bull 1-2 na Velikoj nagradi Japana 2024!

Maks Ferštapen se sjajno oporavio od odustajanja u Australiji i dominirao na nedeljnoj trci za Veliku nagradu Japana, osvojivši prvo mesto ispred svog timskog kolege iz Red Bull-a, Serđa Pereza, i Karlosa Sainza iz Ferrarija.

Ferštapen je vodio od starta do cilja dok su topliji od očekivanih vremenskih uslova, različite strategije upotrebe guma i prvo krug nesreća u kojoj su učestvovali vozači RB-a, Danijel Rikardo i Vilijamsov Aleksander Albon, imali ulogu u toku trke.

To je značilo treću uzastopnu konverziju pol-pozicije u pobedu za Holanđanina na Suzuki, kao i treću pobedu iz četiri trke u 2024. godini, povećavajući njegovu prednost u šampionatu vozača nakon što je bila umanjena zbog odustajanja zbog problema s kočnicama prošli put na Albert Parku.

Serđo Perez, nakon poboljšanog kvalifikacionog nastupa u kojem je završio samo nešto više od pet stotinki sekunde iza pola, podržao je Ferštapena kako bi Red Bull ostvario još jedan dvostruki trijumf nakon njihovih savršenih rezultata u Bahreinu i Saudijskoj Arabiji na početku sezone.

Pobednik Velike nagrade Australije, Karlos Sainz, bio je poslednji među vodećim vozačima koji je obavio svoj poslednji ulazak u boks i iskoristio je svežije gume da pretekne Landa Norisa iz McLarena i svog timskog kolegu Šarla Leklera u završnim krugovima – ovaj poslednji je imao jedan ulazak u boks manje koristeći alternativnu strategiju.

Lekler je zadržao Norisa na četvrtom i petom mestu, respektivno, dok je Fernando Alonso nastavio da predvodi napad Aston Martina osvojivši šesto mesto, završivši tik ispred nadmetajućih mašina Mercedesa i McLarena, Džordža Rasela i Oskara Pjastrija.

Pjastri, na starijim tvrdim gumama, i Rasel, na novijim srednjim gumama, došli su blizu sudara prema kraju trke kada su se točak uz točak borili na poslednjoj šikani, pri čemu su sudije razmotrile incident nakon što je Australijanac tvrdio da je bio primoran da siđe sa staze.

Luis Hamilton je kopirao Raselovu strategiju osvojivši deveto mesto, postavljajući pitanja o pristupu Mercedesa ranije u trci, dok je domaći heroj Juki Cunoda osvojio poslednji bod za sebe i RB zahvaljujući seriji sjajnih preticanja kojima je došao do 10. mesta.

Niko Halkenberg iz Haasa bio je jedna od Cunodinih žrtava na 11. mestu, dok je Lans Strol napravio nekoliko upečatljivih preticanja – posebno kroz S-esove – ali na kraju nije nagrađen, komentarišući preko radija da nedostatak brzine Aston Martina u pravcu čini da se oseća kao da su u „različitoj kategoriji“.

Kevin Magnusen je zauzeo 13. mesto u drugom Haasu, ispred Valterija Botasa iz Kick Saubera i Alpina Estebana Okona i Pjera Gazlija, koji su preživeli kontakt kada je akcija nastavljena nakon sudara Rikarda i Albona na originalnom startu trke.

Logan Sardžent je imao izlet kroz šljunak u završnim trenucima trke, ali je vozač Vilijamsa izvukao auto i nastavio svoj put do 17. mesta i poslednjeg, izbegavajući istu sudbinu kao pomenuti Rikardo i Albon, kao i drugi vozač Kick Saubera, Džou Guanju, koji je rano odustao zbog tehničkih problema.

NC23Aleksander AlbonWilliams Mercedes0DNF0

Nakon četiri trke pune drame, paddock Formule 1 će se uputiti u Kinu sa Ferštapenom na čelu šampionata vozača sa 77 bodova, ispred svog timskog kolege Pereza sa 64 boda i Leklera sa 59 bodova, dok Red Bull (141 bod) drži prednost nad Ferrarijem (120 bodova) u borbi konstruktora.

Sledeća trka šampionata 2024 je na programu 21. aprila u Kini na Mađunarodnoj stazi u Šangaju. Pratite trkački vikend na Portalu OKVIR!