F1: Maks odnosi pol poziciju u kvalifikacijama za Veliku nagradu Španije 2023!

Vozač Red Bull tima, Maks Ferštapen, prvi put u svojoj karijeri osvojio je pol poziciju za Veliku nagradu Španije, nakon što je komotno nadmašio rivala iz Ferrarija, Karlosa Sainza, i Landoa Norisa iz McLarena, u subotnjem kvalifikacionom krugu na stazi Circuit de Barcelona-Catalunya. Ferštapen, koji je trku osvojio 2016. i 2022. godine, ali nikada nije startovao sa prve pozicije, pretvorio je svoju čistu praksu u P1 za nedeljnu trku dominirajućom performansom tokom odlučujućeg časa.

Uprkos početnom krugu od 1m 12.272s u pol šutoutu, Ferštapen je sebi omogućio luksuz da se povuče sa svog drugog pokušaja i još uvek je završio gotovo pola sekunde ispred domaćeg heroja Sainza i Norisa, koji su se izdvojili kao njegovi najbliži rivali u akcijom nabijenom kvalifikacionom krugu. To je uključivalo Šarla Leklera koji je ispao iz Q1 faze zbog problema sa autom, drugim Red Bullovim vozačem, Serđom Perezom koji je pao na drugoj kvalifikacionoj prepreci nakon vožnje kroz šljunak, i Džordžom Raselom koji je takođe napustio trku u Q2 posle bizarne situacije sa timskim kolegom Luisom Hamiltonom.

Pjer Gazli je zauzeo četvrto mesto pokazavši još jedno snažno izdanje za Alpine, iako su nad njim bile istrage stewarda nakon što je ometao rivala na stazi. Hamilton i Aston Martinov Lans Strol su završili među prvih šest. Esteban Okon postavio je drugi Alpine na sedmo mesto, sa Nikom Halkenbergom koji vodi Haasov napad na osmom, Fernando Alonso na devetom mestu posle vožnje izvan sekvence sa ostatak polja u Q3, i McLarenovim novajlijom Oskarom Pjastrijem na 10. mestu.

Perez je ponovio svoj izlazak iz Q1 u Monaku sa još jednom kompromitovanom kvalifikacionom sesijom, nakon što je izleteo sa staze na Turn 5 tokom Q2, dok Rasel nije mogao više od 12. mesta nakon što se sudario sa Hamiltonom na startu/cilju dok su se Mercedesovi parovi konvergirali na trkačku liniju. Džou Guanju je bio vodeći Alfa Romeo na 13. mestu, sa AlphaTauri timskim kolegama Njikom de Vrisom i Juki Cunodom koji su se oporavili od nekih ranih spinova da bi zauzeli 14. i 15. m.

202Logan SardžentWilliams Mercedes1:14.6996

Trka za Veliku nagradu Španije je na programu sutra u 15:00 č. Pratite F1 vikend na portalu OKVIR.