SARAJEVO, Bosna i Hercegovina (AP) — Ankete su zatvorene u nedelju na opštim izborima u Bosni na kojima su birači birali svoje nove lidere iz davno uspostavljene grupe sektaških kandidata i njihovih protivnika koji su se obavezali da će iskoreniti, ako budu izabrani, korupciju i klijentelizam u vladi .
Nekoliko trenutaka nakon što je prebrojavanje glasova počelo, bosanski međunarodni nadzornik Kristijan Šmit objavio je u video snimku na Jutjubu da menja izborni zakon zemlje „kako bi osigurao funkcionalnost i blagovremenu primenu rezultata izbora“. Šmid je u video snimku uverio građane da promene „ni na koji način neće uticati“ na glasove date u nedelju za različite nivoe vlasti koji su deo jedne od najkomplikovanijih institucionalnih struktura na svetu.
Sistem podjele vlasti u Bosni je dogovoren u mirovnom sporazumu pod pokroviteljstvom SAD-a koji je okončao brutalni rat 1992-95 između njene tri glavne etničke grupe – muslimanskih Bošnjaka, pravoslavnih Srba i katoličkih Hrvata – podjelom zemlje na dva visoko nezavisna entiteta. Entiteti — jedan koji vode Srbi, a drugi koji dijele Bošnjaci i Hrvati — imaju široku autonomiju, ali su povezani zajedničkim nacionalnim institucijama. Sve akcije širom zemlje zahtevaju konsenzus sve tri etničke grupe.
Sporazum je takođe dao široka ovlašćenja međunarodnom visokom predstavniku, funkciju koju trenutno obavlja Šmit, uključujući mogućnost da nameće zakone i otpušta zvaničnike i državne službenike koji podrivaju krhku posleratnu etničku ravnotežu zemlje.
Izbori u nedelju uključivali su trke za tri člana zajedničkog bosanskog Predsedništva; poslanici na državnom, entitetskom i regionalnom nivou; i predsednik srpskog dela zemlje.
Tradicionalnu vladajuću klasu su na izborima osporavale stranke koje su, uprkos ideološkim razlikama i ponekad sukobljenim agendama, delile obećanje u kampanji da će iskoreniti mreže pokroviteljstva i sankcionisati korupcionaške radnje u vladi.
Analitičari su predvideli da će dugo ukorenjeni nacionalisti koji su obogatili prijatelje i ignorisati potrebe ljudi verovatno ostati dominantni nakon izbora uprkos dubokom razočaranju svojih birača, uglavnom zato što sektaški posleratni sistem upravljanja ostavlja pragmatične, reformski orijentisane Bosance sa mali podsticaj za glasanje.
Međutim, kandidati koji se bore za smenu nacionalista u tročlanom predsedništvu zemlje i na mestu predsednika njenog dela kojim upravljaju Srbi, insistirali su da preliminarni rezultati ukazuju na to da su oni pobedili na izborima.
Izlaznost na izbore u nedelju bila je 50% ili preko 2 procentna poena manja u odnosu na opšte izbore 2018.