Grčka je reagovala na vojne pretnje Turske

Grčka je reagovala na vojne pretnje Turske

Grčko ministarstvo spoljnih poslova reagovalo je na ratne pretnje Turske, nakon što je turski ministar spoljnih poslova zapretio da će „preduzeti akciju“ protiv Grčke zbog vojnih vežbi u Egejskom moru

Ministarstvo je saopštilo da su „ponovljene pretnje ratom“ Turske „apsolutno neprihvatljive“ i navelo je da Grčka poštuje međunarodno pravo i Pomorsko pravo UN.

Turska insistira da raspoređivanje vojnika ili oružja na grčkim ostrvima u istočnom Egeju u blizini njene obale krši nevojni status ostrva prema međunarodnom pravu.

Grčka negira da treba da ih zaštiti od mogućeg napada Turske, ističući da Ankara održava značajne vojne snage na zapadnoj obali Turske, direktno preko puta ostrva.

Turski ministar spoljnih poslova Mevlut Čavušoglu rekao je u utorak da bi Grčka trebalo da odustane od svog kršenja. Ili će ona odustati od ovog pitanja i pridržavati se dogovora, ili ćemo učiniti sve što je potrebno“, rekao je on.

Članice NATO-a Turska i Grčka su decenijama bile u zavadi oko niza pitanja, uključujući teritorijalne pretenzije u Egejskom moru i sporove u vazdušnom prostoru. Tokom proteklih 50 godina, ovi sporovi su ih tri puta doveli na ivicu rata.

Tenzije su porasle poslednjih godina, posebno oko prava na istražna bušenja u oblastima Mediterana gde Grčka i Kipar polažu pravo na ekskluzivne ekonomske zone, što je kulminiralo pomorskim sukobom pre dve godine.

„Grčka to ne sme da zaboravi. Oni koji seju vetar žanju oluju. Ako ne želite mir, uradićemo sve što je potrebno. Jedne noći, iznenada“, rekao je Čavušoglu.

Takve izjave ranije je dao turski predsednik Redžep Tajip Erdogan kada je zapretio vojnom akcijom protiv kurdskih militanata u Siriji i Iraku. Erdogan je sproveo ovu pretnju, a Turska je izvela nekoliko vojnih operacija poslednjih godina. Nedavno je Erdogan počeo da koristi ovu frazu u odnosu na Grčku.