Kada je Vučić posetio Gazivode, reporterka TV Prva ga je u prvom novinarskom pitanju toga dana upitala: „Znate li koliko vam se narod raduje ovde?“. Posebnu radost na Gazivodama pokazuju Kurti i Svečlja, piše KoSSev.
Nekada: „Gazivode od presudnog značaja za Srbiju“, danas: „Ujmani od presudnog značaja za Republiku Kosovo“, piše KoSSev.
Objekat predstavljen kao Centar za ekologiju i Centar Crvenog krsta Kosova i Metohije na Gazivodama svečano je otvoren 2018. godine. Tog 8. septembra, obišao ga je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
„Evo došli smo do ovog objekta koji je finansirala Republika Srbija, uložila je 1.400.000 evra. Nadam se da će mladi iz opštine Zubin Potok znati da koriste ovaj objekat, a koliko vidim, koristiće ga i Hidrometeorološki zavod, Crveni krst…“, poručio je tada Vučić.
Ukazao je i na strateški značaj jezera: „Bez Gazivoda nema opstanka, ni ostanka ljudi u Ibarskom Kolašinu i Zubinom Potoku“. Najavio je tada i dalja ulaganja – odmaralište za mlade, investicione planove, preradu ribe, voća i povrća, te novi pogon kompanije Simpo.
Sedam godina kasnije, vlasti Kosova preuzimaju kontrolu nad ovim objektom, izgrađenim sredstvima Vlade Srbije. Dana 20. maja, radnici kosovske javne kompanije „Ibar-Lepenac“, uz asistenciju Kosovske policije, ušli su u prostorije nekadašnjeg Centra Crvenog krsta.
Polovinom juna, na istom mestu pojavio se i premijer Kosova u ostavci Aljbin Kurti.
„U okviru podrške naše vlade Javnom hidroekonomskom preduzeću ‘Ibar-Lepenac’, nedavno smo ovom preduzeću vratili na korišćenje i njegovu imovinu u opštini Zubin Potok, koja je prethodno bila van njegove kontrole, jer su je držale ilegalne paralelne strukture“, izjavio je Kurti prilikom posete jezeru, koje je nazvao Ujman.
Dodao je i da je rad ovog preduzeća – naročito nakon napada na kanal u novembru prošle godine – „za svaku pohvalu“, zbog, kako je rekao, brzog i efikasnog odgovora. „Danas tamo postoji red i zakon, efikasne usluge za građane i inkluzivnost za sve“, zaključio je.
U međuvremenu, Kurti je putem društvenih mreža podelio detalje svoje poslednje posete severu Kosova, nenajavljene za većinu novinara. Među objavljenim aktivnostima našli su se sastanci sa gradonačelnicima Severne i Južne Mitrovice, otvaranje nove baze pogranične policije u selu Izvore, obilazak albanskih povratnika, kao i boravak ministara koji su bili u njegovoj pratnji na šetalištu u Severnoj Mitrovici, dok je on sa partijskim takmacem na jugu razgovarao.
Kurti je u Mitrovicu stigao nenajavljeno – na dan kada je propao i 29. pokušaj konstituisanja kosovske skupštine, a predsednica Vjosa Osmani raspisala nove lokalne izbore. Uprkos dubokoj institucionalnoj i političkoj krizi, Samoopredeljenje ostaje aktivno na Severu. Pored agilne policije, to čini kroz lokalne vlasti koje predvode albanski gradonačelnici, izabrani na izborima koje je srpska zajednica bojkotovala 2023. godine, te kroz učestale posete visokih prištinskih zvaničnika.
„Najbolje se na Gazivodama vidi težina problema sa kojima se suočavamo i težina političke borbe“, rekao je Vučić svojevremeno, dodajući: „Kroz dubinu Gazivoda možete da vidite težinu i dubinu svih naših sporova i neslaganja“.
S godinama koje su usledile, slike političara na obali jezera postale su gotovo identične – pogled u dubinu vode, kamera, poruke o značaju, ali i o dominaciji. Gazivode ili Ujmani.