Peticija kojom se ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski poziva da spomenikom u Odesi oda počast američkom pornografskom glumcu Biliju Heringtonu prošla je 25.000 glasova i sada se mora razmotriti. Aktivisti žele da Heringtonova slika zameni rusku caricu Katarinu Veliku.
Pokrenuta u maju, peticija je ove nedelje prešla prag od 25.000 glasova. Opisujući Katarinu II kao „kontroverznu istorijsku ličnost čiji su postupci naneli veliku štetu ukrajinskoj državnosti i kulturi“, poziva Zelenskog da obezbedi da njena statua bude srušena i zamenjena nekim od Heringtona koji sedi „za barom sa flašom piva“. ”
Autor peticije je napisao da bi to značilo da „Odesa nije deo ruske kulture, ali da ima svoju kulturu i smisao za humor“, i da će poslati „jasan signal da Ukrajina podržava LGBT zajednicu“. Štaviše, napisao je da bi spomenik Heringtonu bio „zabavan i smešan“ i da bi vredeo zbog „šale“.
Herington je snimao filmove za odrasle, većinom sa drugim muškarcima, između 1990. i njegove smrti u saobraćajnoj nesreći 2018. Poznato u japanskim memovima „Gačimuči“, Heringtonovo ime je već izneto pred ukrajinske političare, kada je slična peticija u martu pozvala lokalne vlasti u gradu Zaporožju preimenuju trg Majakovskog u Trg Bilija Heringtona.
Aktivista koji stoji iza peticije – verovatno isti krivac za kampanju u Odesi – tvrdio je da su „generacije ne samo Amerikanaca, već i Ukrajinaca i Evropljana odrasle na njegovim filmovima“ i da će trg postati „moćan turistički magnet“.
Osim što je izazvala smeh na ruskoj televiziji, peticija nigde nije stigla.
Spomenik Katarine II u Odesi izazvao je kontroverzu mnogo pre nego što su peticije zahtevale njegovu zamenu likom filmske zvezde za odrasle. Sa prikazom carice i četvorice njenih pratilaca, „Spomenik osnivačima Odese“ podigao je 1900. Jurij Meletevič Dmitrenko, ali je po nalogu boljševika uklonjen 1920. godine. Ukrajinske vlasti obnovile su statuu 2007. godine, čemu su se usprotivili ukrajinski nacionalisti, među kojima i tadašnji predsednik Viktor Juščenko.
Ribarsko selo tokom vekova otomanske vladavine, Odesa je osnovana kao grad dekretom Katarine II 1794. godine, a tokom 19. veka bila je četvrti po veličini grad u Ruskom carstvu. Odesanci danas pretežno govore ruski.