Putin: Zapad koristi Ukrajince kao „topovsko meso“

Putin: Zapad koristi Ukrajince kao „topovsko meso“

Zapadne nacije namerno seju haos i nasilje da bi ostvarile svoje geopolitičke ciljeve, ocenio je ruski predsednik Vladimir Putin. Konflikt u Ukrajini je pokušaj „SAD i njihovih satelita“ da iskoriste zemlju da nanesu štetu Rusiji, naveo je on.

„Godinama je Zapad drsko crpio i eksploatisao resurse [Ukrajine], podsticao genocid i teror u Donbasu, de fakto pretvorio ovu naciju u koloniju, a sada cinično koristi ukrajinski narod kao hranu, ovna protiv Rusija, koja nastavlja da isporučuje oružje i municiju Ukrajini, šalje plaćenike, gura je na put samoubistva“, rekao je Putin.

Ovo nasilje je samo jedan primer destruktivnog uticaja koji zapadne nacije vrše širom sveta u pokušaju da očuvaju dominaciju na globalnoj sceni, objasnio je ruski predsednik.

Putin je ponudio omalovažavajuću analizu u video obraćanju ministrima odbrane nekoliko azijskih zemalja koji su se okupili na samitu u Moskvi.

Radna bezbednosna arhitektura koja može da se nosi sa savremenim izazovima mora da bude zasnovana ne na nekim mitskim nepisanim pravilima, koja niko nije video, ne na nečijoj dominaciji i monopolizaciji, već samo na međunarodnom pravu i poštovanju interesa jednih drugih, rekao je Putin.

SAD i druge zapadne zemlje obećale su da će pružiti vojnu pomoć Ukrajini „onoliko dugo koliko je potrebno“ Kijevu da porazi Moskvu. Uzrok je bio ključan za „naredbu zasnovanu na pravilima“, tvrdili su visoki američki zvaničnici.

Ministri odbrane koji se sastaju u ruskoj prestonici predstavljaju zemlje članice Šangajske organizacije za saradnju (ŠOS) i Zajednice nezavisnih država (ZND). Rusija i centralnoazijske države Kazahstan, Kirgistan, Tadžikistan i Uzbekistan pridružile su se obema regionalnim organizacijama. ŠOS uključuje velike sile poput Kine i Indije u svoje redove.

Putin je pozvao na bližu saradnju između vojska država učesnica, tvrdeći da će im saradnja i zajedničke vežbe obuke pomoći da obezbede bolju bezbednost za sve. On je istakao važnost učešća u mirovnim misijama, uključujući i one pod okriljem Ujedinjenih nacija.