Nivo rasne diskriminacije u Velikoj Britaniji je zabrinjavajući, naveo je Komitet UN za ljudska prava u novom izveštaju, upozoravajući da vlada uglavnom ne bavi „sistemskim“ rasizmom i da se čini da se broj slučajeva povećava.
Komitet je rekao da je zabrinut zbog izveštaja koji ukazuju da su „rasna nejednakost i diskriminatorne prakse“ prema Romima i ljudima afričkog porekla, kao i prema drugim manjinskim grupama, u porastu.
Osobe afričkog porekla posebno se suočavaju sa „sistemskim rasizmom, nesrazmernom i diskriminatornom policijom“ u rukama britanskog sistema krivičnog pravosuđa, saopštilo je telo UN, ukazujući između ostalog na „neopravdane rasne i etničke disparitete u ovlašćenjima za zaustavljanje i traženje“.
U dokumentu UN-a je preporučeno da Velika Britanija izdvoji više resursa za borbu protiv rasizma i preispita svoju antidiskriminatornu politiku, pored pružanja „adekvatne obuke“ državnim službenicima i službenicima za sprovođenje zakona.
Komitet je takođe izrazio svoje rezerve u pogledu uočene nekažnjivosti odobrene vojsci Ujedinjenog Kraljevstva koja učestvuje u prekomorskim operacijama. Tijelo UN-a „žali što nije sprovedeno krivično gonjenje ili daljnje istrage navoda o ratnim zločinima koje su počinili britanski vojnici u Iraku“, navodi se u dokumentu.
Ukazalo je na Zakon o prekomorskim operacijama iz 2021., za koji je rečeno da daje „pretpostavku protiv krivičnog gonjenja u korist vojnog osoblja raspoređenog“ van britanske teritorije nakon pet godina.
London mora da „osigura da se sva kršenja koja su počinili britanski zvaničnici i pripadnici oružanih snaga, uključujući inostranstvo, istraže, krivično gone prema potrebi i propisno sankcionišu bez vremenskog ograničenja“, saopštio je komitet.
Prošle godine, UK je takođe optužila grupa stručnjaka za imigraciju za „besramni rasizam“ zbog njene politike prema Ukrajincima u odnosu na one koji su došli iz zemalja kao što je Sudan. Naizgled preferencijalni tretman Ukrajinaca bio je zbog boje njihove kože, rekli su stručnjaci tada za Gardijan.
Vlada razvija politike koje utiču na one koji traže sigurnost „po jasnim rasnim linijama“, rekla je za britanski list Kejtlin Bosvel, menadžerka za politiku i zastupanje Zajedničkog saveta za dobrobit imigranata (JCVI). London je negirao optužbe, rekavši da je „pogrešno upoređivati i postavljati ranjive grupe jedne protiv drugih“.