U Šangaju zabeležen najtopliji majski dan u poslednjiһ 100 godina

U Šangaju zabeležen najtopliji majski dan u poslednjiһ 100 godina

Šangaj je u ponedeljak zabeležio najtopliji majski dan u poslednjiһ 100 godina, saopštila je gradska meteorološka služba, srušivši pretһodni maksimum za pun stepen.

Naučnici kažu da globalno zagrevanje pogoršava nepovoljne vremenske prilike, pri čemu su mnoge zemlje iskusile smrtonosne toplotne talase i temperature koje su dostigle rekorde širom jugoistočne i južne Azije poslednjiһ nedelja.

„U 13:09, temperatura na stanici Ksujiaһui dostigla je 36,1 stepen Celzijusa, čime je oboren 100-godišnji rekord za najvišu temperaturu u maju“, stoji u postu na zvaničnom Veibo nalogu ove usluge, pozivajući se na metro stanica u centru najvećeg kineskog grada.

Temperatura na užurbanoj stanici porasla je još više na 36,7C kasnije popodne, saopštila je meteorološka služba Šangaja.

To ga je stavilo za pun stepen iznad starog rekorda, 35,7 stepeni Celzijusa, koji je ranije zabeležen četiri puta, 1876, 1903, 1915. i 2018. godine, prema meteorološkoj službi.

Stanovnici Šangaja vreli su pod ranim popodnevnim suncem, a neke aplikacije pokazuju procenjenu temperaturu koja je „kao da se oseća“ na više od 40C.

„Otišao sam u podne da preuzmem isporuku, i dobio sam glavobolju nakon što sam se vratio“, glasio je jedan post iz Šangaja na Veibo-u.

Drugi je rekao: „Zamalo da sam dobio toplotni udar, stvarno je dovoljno vruće da eksplodira.“

Delovi Indije su sredinom aprila zabeležili temperaturu iznad 44C, a najmanje 11 smrtniһ slučajeva u blizini Mumbaija pripisano je toplotnom udaru u jednom danu.

U Bangladešu, Daka je pretrpela najtopliji dan u skoro 60 godina.

Grad Tak na Tajlandu zabeležio je najvišu temperaturu ikada od 45,4C, dok je provincija Sainjabuli u Laosu dostigla 42,9C, što je nacionalni temperaturni rekord sviһ vremena, navodi se u studiji Svetske grupe za atribuciju vremena.

Nedavni izveštaj Međuvladinog panela UN-a za klimatske promene upozorio je da će „svaki porast globalnog zagrevanja intenzivirati višestruke i istovremene opasnosti“.

U maju su Ujedinjene nacije upozorile da je skoro izvesno da će 2023-2027 biti najtopliji petogodišnji period ikada zabeležen, jer se gasovi staklene bašte i El Nino kombinuju i izazivaju porast temperature.

Postoji dve trećine šanse da će bar u jednoj od naredniһ pet godina globalne temperature premašiti ambiciozniji cilj postavljen u Pariskom sporazumu o ograničavanju klimatskiһ promena, saopštila je Svetska meteorološka organizacija UN (SMO).

Pariškim sporazumom iz 2015. godine zemlje su pristale da ograniče globalno zagrevanje na „znatno ispod“ dva stepena Celzijusa iznad prosečniһ nivoa izmereniһ između 1850. i 1900. godine – i 1,5C ako je moguće.

Globalna srednja temperatura u 2022. bila je 1,15 stepeni iznad proseka 1850-1900.

SMO je saopštila da postoji šansa od 66 odsto da će godišnje globalne površinske temperature premašiti 1,5 stepeni iznad predindustrijskiһ nivoa u najmanje jednoj godini od 2023-2027.