U aprilu su ekstremne vrućine zahvatile širom Azije, izazivajući rekordne temperature i ozbiljne posledice. Preko 100 temperaturnih rekorda oboreno je širom Vijetnama, dok su se smrtonosni toplotni talasi proširili od Indije do Filipina izazivajući smrtne slučajeve od toplotnog udara, zatvaranje škola i očajničke molitve za rashladnu kišu.
Naučnici su dugo upozoravali da će klimatske promene izazvane ljudskim faktorom dovesti do češćih, dužih i intenzivnijih toplotnih talasa.
U Vijetnamu su u aprilu zabeležena tri talasa visokih temperatura, prema podacima koje je u petak objavio Nacionalni centar za hidrometeorološku prognozu, pri čemu je živa dostigla maksimum od 44 stepena Celzijusa u dva grada ranije ove nedelje.
Oznaka je samo nešto ispod najviše temperature ikada zabeležene u Vijetnamu – 44,2 C 7. maja prošle godine.
Sve u svemu, 102 meteorološke stanice zabeležile su rekordne vrednosti u aprilu, pošto su severni i centralni Vijetnam podneli najveći teret toplotnog talasa, sa temperaturama u proseku za 2-4 C više nego u istom periodu prošle godine.
Sedam stanica zabeležilo je temperaturu iznad 43 C, sve u utorak.
Najdramatičniji znak ekstremnog vremena koji je pogodio Vijetnam došao je u južnoj provinciji Dong Nai, gde je stotine hiljada riba umrlo u rezervoaru.
Na slikama se vidi kako lokalno stanovništvo gazi i plove čamcima kroz akumulaciju Song Mej od 300 hektara, dok je voda jedva vidljiva ispod pokrivača mrtve ribe.
Za masovno odumiranje okrivljuje se nestašica vode uzrokovana toplotnim talasom i lošim upravljanjem.
Vijetnamska meteorološka agencija predviđa toplije vreme u maju, a očekuje se da će temperature biti za 1,5 do 2,5 stepena više nego prethodnih godina.
Dok su april i maj obično najtoplije doba godine u jugoistočnoj Aziji, stručnjaci kažu da efekat El Ninja ovogodišnju vrućinu čini posebno intenzivnom.
U Bangladešu i Mjanmaru su oboreni aprilski toplotni rekordi, toplotni udar je ubio najmanje 30 ljudi na Tajlandu od početka godine, a visoke temperature su delimično krive za smrtonosnu eksploziju na kambodžanskom deponiji municije.
Rimokatolički biskupi na Filipinima pozivaju vernike da se mole za kišu i niže temperature, nakon što su vrućine primorale vladu da zatvori desetine hiljada škola.
Indijski megagrad Kalkuta je prožeo strašnu vrućinu, dostižući maksimum od 43 stepena Celzijusa za najtopliji pojedinačni aprilski dan u gradu od 1954. godine.
Čak je i planinski Nepal pogođen, a vlada je prošle nedelje izdala zdravstvena upozorenja, a vatrogasci se bore sa neuobičajeno jakim požarima.