Redak pogled na džinovsku planetu koja je još uvek fazi formiranja, devet puta veća od mase Jupitera

Redak pogled na džinovsku planetu koja je još uvek fazi formiranja, devet puta veća od mase Jupitera

Posmatrači veruju da je AB Aurigae b u najranijoj fazi formiranja ikada primećenog za gasni gigant, i da se ne formira na način na koji planete obično rade.

Naučnici su posmatrali ogromnu planetu oko devet puta veću od mase Jupitera u izuzetno ranoj fazi formiranja – opisujući je kao još u materici – u otkriću koje dovodi u pitanje sadašnje razumevanje formiranja planeta.

Istraživači su koristili teleskop Subaru, u blizini vrha neaktivnog havajskog vulkana, i svemirski teleskop Hubble u orbiti da otkriju i proučavaju planetu pod nazivom AB Aurigae b, gasnog giganta koji kruži neobično daleko od svoje mlade zvezde domaćina. Gasni giganti su planete, poput najvećih u našem solarnom sistemu Jupiter i Saturn, sastavljene uglavnom od vodonika i helijuma, sa uskovitlanim gasovima koji okružuju manje čvrsto jezgro.

„Mislimo da je još uvek veoma rano u procesu ’rađanja’“, rekao je astrofizičar Thaine Currie iz Subaru teleskopa i istraživačkog centra Nasa-Ames, vodeći autor studije objavljene u ponedeljak u časopisu Nature Astronomi. „Dokazi sugerišu da je ovo najranija faza formiranja gasnog giganta ikada primećena.

Ugrađen je u ekspanzivni disk gasa i prašine koji nosi materijal koji formira planete i okružuje zvezdu zvanu AB Aurigae. Nalazi se 508 svetlosnih godina od Zemlje. Ova zvezda je imala prolazan trenutak slave kada se njen imidž pojavio u sceni u filmu Ne gledaj gore iz 2021.

Identifikovano je oko 5.000 planeta izvan našeg Sunčevog sistema, ili egzoplaneta. Ovaj je među najvećim. Približava se maksimalnoj veličini da bi se klasifikovala kao planeta, a ne kao smeđi patuljak, telo između planete i zvezde. Zagreva se gasom i prašinom koji padaju u njega.

Planete u procesu formiranja – koje se nazivaju protoplanete – primećene su oko samo jedne druge zvezde.

Skoro sve poznate egzoplanete imaju orbite oko svojih zvezda na udaljenosti koja razdvaja naše sunce i njegovu najudaljeniju planetu Neptun. Ali ova planeta kruži tri puta više od Neptuna od Sunca i 93 puta udaljenosti Zemlje od Sunca.

Čini se da njegovo rođenje sledi drugačiji proces od standardnog modela planetarne formacije.

„Konvencionalno razmišljanje je da se većina – ako ne i sve – planeta formira sporim nagomilavanjem čvrstih materija na stenovito jezgro, i da gasni giganti prolaze kroz ovu fazu pre nego što čvrsto jezgro postane dovoljno masivno da počne da akumulira gas“, rekao je astronom i saradnik u studiji. -autor Olivier Guion sa Subaru teleskopa i Univerziteta Arizona.

U ovom scenariju, protoplanete ugrađene u disk koji okružuje mladu zvezdu postepeno izrastaju iz prašine u čvrste objekte veličine gromade i, ako ovo jezgro dostigne nekoliko puta veću od Zemljine mase, onda počinju da akumuliraju gas sa diska.

„Ovaj proces ne može da formira džinovske planete na velikoj orbitalnoj udaljenosti, tako da ovo otkriće dovodi u pitanje naše razumevanje formiranja planeta“, rekao je Gujon.

Umesto toga, istraživači veruju da se AB Aurigae b formira u scenariju u kojem se disk oko zvezde hladi i gravitacija uzrokuje da se fragmentira u jednu ili više masivnih nakupina koje se formiraju u planete.

„Postoji više od jednog načina da se kuva jaje“, rekla je Kari. „I očigledno može postojati više od jednog načina da se formira planeta nalik Jupiteru.“

Zvezda AB Aurigae je oko 2,4 puta masivnija od našeg Sunca i skoro 60 puta sjajnija. Staro je oko 2 miliona godina – dete po zvezdanim standardima – u poređenju sa oko 4,5 milijardi godina za naše sredovečno sunce. Sunce je na početku svog života takođe bilo okruženo diskom koji je dao početak Zemlje i drugih planeta.

„Nova astronomska zapažanja neprestano osporavaju naše trenutne teorije, na kraju poboljšavajući naše razumevanje univerzuma“, rekao je Gujon. „Formiranje planete je veoma složeno i neuredno, sa mnogo iznenađenja koja su još pred nama.