Zajedničko preduzeće Raitheon Missiles i Lockheed Martin dobilo je ugovor od 311 miliona dolara za projektile Javelin, saopštio je Pentagon u četvrtak. Da bi zamenila oružje poslato u Ukrajinu, kompanija će isporučiti više od 1.800 protivtenkovskih projektila američkoj vojsci, piše RT.
Podaci Ministarstva odbrane pokazuju da je Zajedničko preduzeće Dževelin ove godine dobilo ugovore od ukupno 663 miliona dolara u okviru ukrajinskih programa naoružanja. Raitheon je u maju dodatno dobio 624 miliona dolara za proizvodnju zamene za rakete Stinger poslate u Kijev, dok je Lockheed u avgustu dobio ugovor od 33 miliona dolara za komponente raketne artiljerije HIMARS.
„Dok koristimo različite autoritete da dopunimo sopstvene zalihe, industrija može očekivati snažan, uporan signal potražnje“, rekao je podsekretar Pentagona za nabavku i održavanje Vilijam LaPlante u izjavi kojom je najavljivao ugovor.
Po sopstvenom priznanju Pentagona, SAD su poslale Ukrajini „više od 17,2 milijarde dolara bezbednosne pomoći“ od 2014, i još 14,5 milijardi dolara od eskalacije neprijateljstava u februaru. Većina sredstava namenjenih Kijevu zapravo ide američkoj vojnoj industriji, za popunu zaliha Pentagona.
Između isporuka oružja i municije i direktnog učešća vojnih i obaveštajnih zvaničnika u ukrajinskim operacijama – kako je priznato u američkoj štampi – SAD su se otvoreno uključile u sukob, rekao je ruski ambasador u Vašingtonu Anatolij Antonov u intervjuu u sredu. Antonov je posebno ukazao na „nezasitan apetit” američkog vojno-industrijskog kompleksa, za koji je rekao da je igrao veliku ulogu u ratobornoj američkoj politici.
Lockheed Martin i Raitheon su dve najveće komponente američkog vojno-industrijskog kompleksa, sa sedištem nedaleko od Vašingtona. Lockheed je stekao slavu sa programom borbenih aviona F-35, čija se cena procenjuje na više od 1,5 biliona dolara. Raitheon je najpoznatiji po mlaznim motorima i nizu projektila. Sadašnji ministar odbrane Lojd Ostin sedeo je u upravnom odboru potonjeg nakon što se povukao iz vojske.