Facebook-ova matična kompanija Meta priznala je otkriće nekoliko grupa lažnih naloga i stranica za koje se veruje da su povezane sa pojedincima „povezanim sa američkom vojskom“, prema poslednjem izveštaju kompanije o neprijateljskim pretnjama objavljenom ove nedelje.
„Iako su ljudi koji stoje iza ove operacije pokušali da sakriju svoj identitet i koordinaciju, naša istraga je otkrila veze sa pojedincima povezanim sa američkom vojskom“, navela je kompanija u blog postu u utorak.
Kampanja uticaja je otkrivena ranije ove godine i Meta je ukupno uklonio 39 Facebook i 26 Instagram naloga, kao i 16 stranica i dve grupe, a sve zbog kršenja politike kompanije protiv „koordinisanog neautentičnog ponašanja“.
Gigant društvenih medija je priznao da se operacija velikih razmera odvijala izvan tih nekoliko desetina naloga i na mnogim drugim internet platformama, uključujući Tviter, Jutjub i Telegram – kao i glavne ruske društvene mreže VKontakte i Odnoklassniki. Činilo se da je pokušao da umanji značaj otkrića insistiranjem da „većina objava ove operacije ima malo ili nimalo angažovanja autentičnih zajednica“ i naglašavajući slične „prevarne kampanje“ Kine i Rusije.
Metino priznanje potkrepljuje bombašku istragu Vašington posta koja je otkrila da je Pentagon bio primoran da pokrene „opsežnu reviziju načina na koji vodi tajni informacioni rat“, nakon raznih naloga na društvenim medijima, koje su njegovi operativci koristili da ciljaju stranu publiku u razrađenim psihološkim ratni napori, bili su razotkriveni.
Uklanjanje mreže uticaja prvobitno su istakli istraživači Graphike i Internet opservatorije Stanford, koji su još u avgustu objavili izveštaj o onlajn mrežama koje navodno guraju „prozapadne“, antiruske i druge politizovane narative.
Iako prvobitna studija nije pripisivala krivicu za lažne račune nijednom konkretnom akteru, dva zvaničnika su kasnije izjavila za Post da je američki CENTCOM – borbena komanda koja nadgleda snage na Bliskom istoku, u Severnoj Africi i Centralnoj Aziji – „među onima čije aktivnosti suočeni su sa ispitivanjem” zbog svojih uticaja.
U to vreme, CENTCOM je odbio da komentariše da li je bilo koji od sumnjivih naloga kreiralo njegovo osoblje ili ugovarači, ali je jedan zvaničnik tvrdio da bi takvo ponašanje „apsolutno predstavljalo kršenje doktrine i prakse obuke“.