Predsednik Venecuele Nikolas Maduro rekao je da bi njegova zemlja uskoro mogla da pošalje svoje prve astronaute na Mesec u kineskoj svemirskoj letelici, pozdravivši u četvrtak sporazum o naučnoj saradnji postignut sa predsednikom Si Đinpingom.
Maduro je u Peking stigao u utorak nakon obilaska Šangaja i drugih kineskih gradova, sastao se sa Sijem u sredu i dogovorio da „nadogradi“ veze sa Pekingom.
Maduro je tokom sastanka sa Sijem u sredu saopštio da su se dve zemlje dogovorile da obučavaju mlade venecuelanske astronaute u Kini, sa planovima da ih na kraju pošalju na Mesec.
Specijalni tim za naučnu, tehnološku, industrijsku i vazduhoplovnu saradnju će pre ili kasnije (poslati) prvog muškarca i ženu iz Venecuele na Mesec u kineskoj svemirskoj letelici, rekao je Maduro.
„Vrlo brzo će mladi Venecuele doći ovde da se pripremaju kao astronauti u kineskim školama“, rekao je on.
U video snimku objavljenom u četvrtak na društvenim mrežama, Maduro je rekao: „Tamo gde idemo je na Mesec, u sjajnu eru za Kinu i Venecuelu“.
On je rekao da su dve zemlje „deklarirale odnos kao čvrsto i strateško partnerstvo za sva vremena“.
Govoreći na konferenciji za novinare u četvrtak kada je završavao putovanje, Maduro je rekao da su Kina i Venecuela ušle u „sjajnu fazu u ekonomskim, kulturnim, obrazovnim, civilizacijskim i naučnim dostignućima“.
„Nikada nismo postigli dokument dubine, strateškog značaja i konsenzusa ovog dokumenta“, rekao je Maduro.
Takođe je pokazao dva poklona od Ksija, uključujući Huavei mobilni telefon na sklapanje.
„To je najbezbedniji telefon, u koji je nemoguće provaliti“, rekao je on.
Dve strane su u sporazumu potpisanom u sredu navele da su „bliski prijatelji međusobnog poverenja, dobri partneri zajedničkog razvoja i dragi partneri strateške saradnje“.
Takođe je ponovila zainteresovanost Venecuele da se pridruži grupi velikih ekonomija u razvoju BRIKS-a koja je održala svoj poslednji samit u avgustu u Johanesburgu.
Prvobitna grupacija Brazila, Rusije, Indije, Kine i Južne Afrike objavila je na tom samitu prijem šest novih zemalja, uključujući Argentinu.
Venecuela „može da doprinese značajnim snagama energetskoj agendi grupe, kao pouzdan snabdevač i zemlja sa najvećim dokazanim rezervama nafte i četvrtom po veličini rezervom prirodnog gasa u svetu“, navodi se u sporazumu od srede.
Kina održava bliske odnose sa međunarodno izolovanom, ali naftom bogatom vladom Madura i jedan je od glavnih kreditora Venecuele.
BDP te južnoameričke zemlje pao je za 80 odsto za deceniju zbog posledica ekonomske krize, sa građanima koji se bore da pristupe osnovnim potrepštinama, a milioni su pobegli iz zemlje.