Kina planira tri misije na Mesec nakon što je otkrila novi lunarni mineral koji bi mogao biti budući izvor energije

Kina planira tri misije na Mesec nakon što je otkrila novi lunarni mineral koji bi mogao biti budući izvor energije

Kina ima za cilj da lansira tri bespilotne misije na Mesec nakon što otkrije novi lunarni mineral koji bi mogao da bude izvor energije u budućnosti.

Svemirska trka između Kine i SAD ubrzava se nakon što je Nacionalna svemirska administracija Pekinga dobila zeleno svetlo za lansiranje tri orbitera ka Mesecu u narednih 10 godina, objavila je u subotu. Vest je prvi preneo Blumberg.

Dolazi dan nakon što je Kina postala treća zemlja koja je otkrila novi lunarni mineral, koji je nazvala Changesite-(I), prema kineskim državnim novinama Global Times.

Kineska misija Čang’e-5 izvukla je uzorke sa Meseca 2020. godine, a Global Times ga je opisao kao „fosfatni mineral u stubastom kristalu“ koji se nalazi u česticama lunarnih stena. Mineral sadrži helijum-3, koji bi mogao biti budući izvor energije.

Ovo otkriće moglo bi da izvrši veći pritisak na SAD da pojačaju svoje napore nakon što je njihova misija na mesec Artemida I odložena po drugi put.

Iskopavanje na Mesecu moglo bi da bude sledeći izvor napetosti između zemalja jer NASA takođe istražuje južni pol Meseca gde Kina planira da izgradi istraživačku stanicu u saradnji sa Rusijom.

Kina je u poslednje vreme ubrzala svoje napore u istraživanju svemira izgradnjom svemirske stanice, lansiranjem brojnih misija za prikupljanje uzoraka Meseca i postavljanjem rovera zvanog Zhurong na Mars ranije ove godine kao rival NASA-i.

SAD su i dalje jedina zemlja koja je astronaute postavila na Mesec, a poslednji put je sletela pre skoro 50 godina u misiji Apolo 17, navodi se na sajtu NASA-e.

Američka misija Apolo 11 bila je prva koja je vratila uzorke sa druge planete na Zemlju u julu 1969. godine, sa oko 49 funti (22 kilograma) materijala sa površine Meseca.