Kako nedostatak snega utiče na proizvođače ski gondola

Kako nedostatak snega utiče na proizvođače ski gondola

Austrijska kompanija Doppelmair je poznata po izradi gondola za skijališta, ali njena radionica sve više gradi žičare za zakrčene gradove jer su klimatske promene otvorile nova tržišta.

Sve veći broj urbanih područja usvaja čistiji način transporta koji štedi prostor: Dopelmajrove žičare sada klize iznad Londona, Meksiko Sitija i La Paza.

Urbana mobilnost trenutno čini 20 odsto prodaje najvećeg svetskog proizvođača žičara dok gradovi nastoje da dekarboniziraju svoje sisteme javnog prevoza.

„Razvijali smo se sa našim klijentima“, rekao je Reinhard Fitz, Doppelmairov šef za razvoj međunarodnog poslovanja.

Kompanija stara 130 godina, koja je izgradila svoj prvi ski lift 1937. godine, tek treba da primeti pad potražnje u planinskim odmaralištima, rekao je Fic.

„Ali klimatske promene će naravno dovesti do promene potražnje“, rekao je on.

Doppelmairov urbani biznis počeo je da raste pre oko 15 godina.

Njegov najveći urbani projekat do sada – koji drži Ginisov svetski rekord za najveći sistem žičara za javni prevoz – je mreža od 33 kilometra od 10 linija žičare koje povezuju glavni grad Bolivije La Paz sa drugom metropolom, El Altom.

Njeno najjače tržište za urbanu mobilnost je Latinska Amerika, ali kompanija se nada da će se proširiti na Aziju.

Više od 80 gradova širom sveta već je usvojilo žičare, rekao je stručnjak za urbani inženjering Hanane Bengualou za AFP.

Koštaju manje od sedam miliona evra po kilometru, žičare su tri puta jeftinije od tramvaja, rekao je Bengualou.

„To je inovativno rešenje koje koristi veoma malo zemlje i brzo se postavlja, jer ne zahteva nikakav veći rad (na licu mesta)“, rekla je ona.

Region Pariza je među najnovijim kupcima Dopelmajra, sa projektom žičare od 4,5 kilometara (2,8 milja) koji će povezati dva predgrađa, omogućavajući 20.000 stanovnika pristup sistemu metroa glavnog grada.

Predviđena za otvaranje 2025. godine, linija „Cable C1“ će nuditi 18-minutnu vožnju između Vilnev-Saint-Georges i Creteil.

„Žičarski prevoz je čist, tih i redovan“, rekao je Loran Probst, generalni direktor kompanije Ile-de-France Mobilites, koja nadgleda javni prevoz u regionu Pariza.

Troškovi vezani za žičare su daleko niži i mogu se brzo instalirati, što ih čini idealnim rešenjem za saobraćajno zakrčene regione, rekao je on.

Pored toga, oni mogu da „pređu prepreke“ kao što su putevi ili železničke šine, omogućavajući ljudima da putuju bez saobraćajnih gužvi, dodao je on.

Bengualou je primetio da žičare takođe nude čistiju opciju, jer transport čini 35 odsto emisije CO 2 u Francuskoj.

Međutim, protivljenje stanovnika i složene administrativne procedure opstruirale su njihov razvoj, a treći po veličini grad u Francuskoj, Lion, bio je primoran da napusti svoj projekat 2022. godine.

Pošto su gradovi manje skloni jakim vetrovima nego otvorena planinska područja, lakša tehnologija sa jednim kablom je obično dovoljno dobra za urbana područja, iako gustina naseljenosti i druge prepreke donose izazove.

Kreatori politike često nisu svesni da su žičare — koje su i dalje široko povezane sa skijalištima — opcija za gradski prevoz, rekao je Fic.

„Nadamo se da će primeri poput regiona Pariza“ probuditi svest, rekao je on, dodajući da su „ljudi još uvek veoma vezani za konvencionalne sisteme“.