Jabuka dnevno može odvratiti stočnog veterinara. Sok, pulpa i drugi otpad iz Empire jabuka, kada se ubrizgaju u kokošja jaja pre izleganja, pokazuju znake poboljšanja zdravlja creva životinje, prema istraživanju Kornela.
„Jabuke su jedno od najboljih voća koje se proizvodi u Sjedinjenim Državama i odavno smo svesni njihove zdravstvene koristi“, rekla je glavni autor Sidni Džekson, doktorant iz oblasti nauke o hrani.
„U našoj studiji, bili smo u mogućnosti da vidimo kako je jabuka – konkretno, jabuka Empire razvijena u Kornelu 1940-ih – poboljšala zdravlje creva proizvodnih brojlera, i primetili smo znake opšteg dobrog zdravlja ptice“, rekao je Džekson. .
Istraživači su ubrizgali sok, kominu i pulpu – in vivo – u amnionsku tečnost embriona u razvoju unutar kokošijeg jajeta. Nakon izleganja jaja, prikupljeni su relevantni uzorci za analize.
Istraživači su otkrili da unošenje soka od jabuke i komine u jaje može povećati transportni sistem mladog pilića za aminokiseline, poboljšati bioraspoloživost gvožđa, povećati populaciju mikroba u debelom crevu životinje i podržati rast potencijalno korisnih crevnih bakterija.
„Jabuke se sastoje od bioaktivnih sastojaka kao što su fitokemikalije i prebiotici koji mogu pomoći zdravlju creva i crevnom mikrobiomu“, rekao je stariji autor Elad Tako, vanredni profesor nauke o hrani na Fakultetu za poljoprivredu i životne nauke (CALS) i koautor papira.
Svake godine, SAD beleže skoro 20 milijardi dolara u prodaji jabuka, sa procenjenim 5 miliona tona voća koje se godišnje proizvodi u SAD u poslednjoj deceniji, navodi list.
Za proizvodnju sokova i jabuka, oko 33,4 miliona bušela jabuka utrošeno je u 2021-22, prema Američkom udruženju jabuka. Skoro 175.350 metričkih tona komine jabuke – vlaknastog otpada – proizvodi se godišnje i obično se baca na deponije, navodi list. Ovo šteti životnoj sredini, jer narušava odnos ugljenika i azota u zemljištu zbog sadržaja šećera u komi.
„Komina se sada tretira kao industrijski otpad. Ako potencijalno možemo da iskoristimo kominu koja je bogata hranljivim materijama, možemo je dodati u ishranu brojlera“, rekao je Tako. „Možemo poboljšati ishranu u njihovoj hrani i postići produktivnost na prirodniji način—i potencijalno smanjiti upotrebu dodatnih hemikalija u ishrani.“
Istraživači su rekli da je ovo početna studija koja pokazuje potencijalni efekat dodavanja otpada od jabuka u hranu za kokoši i ukazali su na potrebu za dugoročnim studijama.
Tako je rekao: „Potencijalno ćemo povećati industrijski otpad koji se trenutno odbacuje. To je održivo.“