NjUJORK – Više od dve decenije nakon što je mala grčka pravoslavna crkva u donjem Menhetnu uništena u padu južnog tornja Svetskog trgovinskog centra, daleko veća zamena te crkve otvorena je za javnost ove nedelje u uzvišenom parku sa pogledom na obnovljeni Memorijalni centar trgovačkog centra.
Nova grčka pravoslavna crkva i nacionalna svetinja Svetog Nikole u utorak je ugostila prvu liturgiju povodom praznika Svetog Nikole i sprema se da dočeka posetioce svih veroispovesti koji žele da se prisete žrtava terorističkih napada 11. septembra 2001. godine.
„Danas je radostan dan za Ameriku i Njujork“, rekao je Majkl Psaros, predsednik Prijatelja Svetog Nikole, grupe zadužene za prikupljanje sredstava za crkvu. „Pozivamo celu Ameriku da dođe u posetu, da dođe do kenotafa koji je napravljen i izgrađen u znak sećanja na 3.000 ljudi koji su mučenički stradali i ubijeni 11. septembra.“
Završetak projekta, jednog od poslednjih delova novoizgrađenog kompleksa Svetskog trgovinskog centra, nekada je izgledao pod sumnjom.
Američka grčka pravoslavna arhiepiskopija i lučke uprave Njujorka i Nju Džersija, koje su vlasnici Svetskog trgovinskog centra, borile su se na sudu oko toga gde će nova crkva biti izgrađena pre nego što su pristali na Liberti park južno od lokacije glavnog trgovačkog centra.
Svečano postavljanje temelja održano je 2014. godine, ali je izgradnja stala 2017. godine kada je nadbiskupija zaostala u plaćanju.
Radovi su nastavljeni 2020. godine sa ciljem da se Sveti Nikola otvori na vreme za 20. godišnjicu terorističkih napada 11. septembra 2021. Taj cilj nije u potpunosti ispunjen, iako je crkva svečano osvetljena povodom obeležavanja godišnjice prošle godine.
Ali u utorak su ikone koje prikazuju heroje 11. septembra, kao i Hrista i svece, bdele nad službom koja se uglavnom odvijala na novozavetnom grčkom.
„Ovo je Vaskrsenje Nikoljskog hrama“, rekla je Olga Pavlakos, potpredsednica parohijskog saveta i treća generacija crkve Svetog Nikole.
Još jedna vernica iz porodice koja je pohađala staru crkvu Svetog Nikole, Marija Jatrakis, rekla je da je imala suze u očima kada je ušla u novu crkvu. „Vidjeti je ovako, vidjeti je tako blizu Kipa slobode, koji predstavlja sve imigrante koji su pomogli da se napravi ova crkva, veoma je dirljivo za sve nas“, rekao je Jatrakis.
Crkva u kojoj su se okupljali grčki imigranti pre jednog veka bila je preuređena kafana koja je na kraju bila patuljasta od poslovnih zgrada koje su rasle oko nje. Novu crkvu je dizajnirao arhitekta španskog porekla Santjago Kalatrava u stilu istorijskih vizantijskih građevina, uključujući Aja Sofiju u Istanbulu, sa centralnom kupolom okruženom kulama.
Crkva je prekrivena mermerom iz iste pentelske vene u Grčkoj gde je vađeno Partenonovo kamenje, a noću njena kupola, kroz prozirne mermerne ploče, sija kao svetionik.
Ikonografiju iznutra je naslikao monah iz manastira Ksenofont u Svetoj Gori, Grčka, poznat kao otac Luka. Sveštenik Aleksandar Karlucos, bivši generalni vikar arhiepiskopije i ključni igrač u obnovi crkve od početka, rekao je da je od oca Lukasa zatraženo ne samo da kreira tradicionalne ikone, već da „prikaže stvarnost 11. septembra“.
Na jednom panelu koji prikazuje dan napada, čamci plove da spasu ljude koji beže od razaranja dok kule bliznakinje gore. U drugom, Hristos pozdravlja one koji prvi reaguju, uključujući policajce i vatrogasce na Vaskrsenje.
„Ovo je prva ikona koju ćete ikada videti u pravoslavnoj tradiciji koja uključuje savremene scene za Vaskrsenje“, rekao je Karlucos. „Nikada ranije to nismo radili ni u jednoj pravoslavnoj crkvi na svetu.
Cena Svetog Nikole nakon godina prekoračenja troškova je oko 95 miliona dolara, rekao je Karloutsos.
Kalatrava, koji je takođe dizajnirao železničko čvorište poznato kao Oculus u trgovačkom centru, rekao je da je često posećivao Svetog Nikolu dok se bližio kraju, iako nije bio na ceremoniji u utorak.
„Žao mi je što nisam mogao da budem tamo“, rekao je Kalatrava iz svoje kancelarije u Cirihu. „Mislim da je postao veoma lep komad. Veoma sam ponosan.”
Kalatrava je rekao da kada je sa prijateljima posetio Svetog Nikolu, „oni mi kažu da je to dragulj. I mislim da je to malo tako. To je nešto malo, ali veoma značajno u ovom konkretnom mestu Njujorka sa pogledom na spomenik kao deo celokupne rekonstrukcije donjeg Menhetna.