Nekoliko velikih agrohemijskih kompanija nije otkrilo vlastima Evropske unije studije koje procenjuju toksične efekte sastojaka pesticida na razvoj mozga, pokazalo je istraživanje u četvrtak.
Devet studija, koje su razmatrale kako različitih devet hemijskih jedinjenja pesticida utiče na razvojnu neurotoksičnost (DNT) kod pacova, podeljeno je sa regulatorima u Sjedinjenim Državama, rekli su švedski istraživači.
Dve kompanije koje stoje iza većine studija, nemački hemijski gigant Bajer i švajcarska poljoprivredna firma Singenta, rekle su da su u skladu sa svim regulatornim zahtevima.
Istraživači su rekli da je njihova studija, objavljena u časopisu Environmental Health, bila prva koja je nastojala da kvantifikuje naizgled „ponavljajući fenomen” kompanija koje ne otkrivaju DNT studije vlastima EU.
„Nečuveno je i neverovatno da dobar deo ovih studija ne stigne do vlasti u skladu sa zakonom“, rekao je za AFP koautor studije Aksel Mi sa Univerziteta u Stokholmu.
Istraživači su pogledali DNT studije o hemijskim jedinjenjima pesticida dostavljene Agenciji za zaštitu životne sredine SAD (EPA) poslednjih decenija.
Od 35 studija sprovedenih između 1993. i 2015. podnetih EPA, devet nije podeljeno vlastima EU, otkrili su.
Studije su sprovedene na trudnim pacovima, testirajući da li potomci onih koji su bili izloženi jedinjenjima imaju probleme u razvoju.
Smanjenje povećanja telesne težine, odloženo seksualno sazrevanje i pogoršanje motoričke aktivnosti bili su među neželjenim efektima prijavljenim kod odraslih potomaka u studijama.
Od devet pesticidnih jedinjenja, četiri su sada povučena sa tržišta EU, dok su još četiri trenutno u fazi revizije, rekao je Mie.
„Mora da postoje pravne posledice i ozbiljne po kompanije ako ne poštuju zakon“, rekao je on.
Baier i Singenta, koji su sponzorisali tri studije, odbacili su zaključke istraživanja.
Bajer je u saopštenju poslatom AFP-u naveo da je „uvek dostavljao neophodne studije koje su zahtevale tadašnje regulative EU“, dodajući da se proces menjao tokom godina.
Singenta je u saopštenju navela da je „ispoštovala sve zahteve EU i Švajcarske za podatke“, dodajući da su predmetne studije napravljene u skladu sa američkim regulatornim smernicama.
Portparol Evropske agencije za bezbednost hrane (EFSA) rekao je da je jači zakon u ovoj oblasti stupio na snagu 2021. godine, koji zahteva od kompanija da dele „sve studije o bezbednosti“ o svojim proizvodima.
Koautorka studije Kristina Ruden pozvala je vlasti EU da unakrsne provere podataka sa EPA i drugim regulatorima, nazvavši ovu promenu „plodom na niskom nivou“.
Ali ona je dodala da je „apsolutno najvažnija akcija da se skine odgovornost za testiranje hemikalija sa proizvođača i da se ta odgovornost vrati na vlasti“.
Dok studije na pacovima nisu direktno primenljive na ljude, cilj istraživanja DNT-a je da zaštiti ljude od hemikalija koje mogu uticati na njihovu pažnju, koncentraciju, koordinaciju, učenje, pamćenje i koeficijent inteligencije, rekao je Mie.
„Ovde se radi o zaštiti mozga naše dece“, dodao je Ruden.