Dok rudarenje kriptovaluta privlači sve veću pažnju na Kapitol Hilu u Vašingtonu, DC, neka državna zakonodavna tela razmatraju predloge za ograničavanje industrije zbog rastuće zabrinutosti oko njene upotrebe energije. Druge države, međutim, predlažu zakone kako bi zaštitile rudare kriptovaluta od takvih napada, navodeći ekonomski potencijal održavanja rudarskih operacija.
Prošle godine, Njujork je postao prva država koja je ograničila rudarenje kriptovaluta na osnovu potrošnje energije. Zakonodavci su usvojili dvogodišnji moratorijum na nove rudarske operacije koje koriste električnu energiju direktno dobijenu iz postrojenja na fosilna goriva. Nacrt zakona je napravljen kao odgovor rudarskim kompanijama koje su prenamijenile zastarjele elektrane na ugalj i gas za pogon svojih operacija.
„Možemo li postići naše klimatske ciljeve dok dodajemo rudarenje kriptovaluta u našu mrežu?“ pitala je članica Skupštine Ana Keles, demokrata koja je sponzorisala zakon. „To je važno pitanje.“
Mera je takođe naložila studiju, koju je sprovelo njujorško Odeljenje za zaštitu životne sredine, kako bi se ispitali uticaji industrije na životnu sredinu. Kelles je rekao da će ispitati zagađenje vazduha i vode, kao i potencijal za rudarenje kriptovaluta kako bi se obnovljivi izvori energije odvratili od postojećih zahteva i povećao pritisak na državnu infrastrukturu za prenos. Studija bi mogla da vodi buduće zakonodavstvo i regulativu, rekla je ona.
Sada, neki zakonodavci u Vašingtonu i Oregonu žele da prošire standarde emisija i čiste energije na operacije rudarenja kriptovaluta koje su trenutno izuzete.
Rudarstvo kriptovaluta je proces kojim bitkoin i druge vrste digitalnog novca verificiraju transakcije i generišu nove novčiće. „Rudari“ upravljaju računarima koji doprinose procesorskoj moći decentralizovanoj mreži koja verifikuje virtuelne knjige rešavanjem složenih jednačina koje generiše protokol valute. Rudari koji prvi obrađuju te jednačine su nagrađeni novoskovanim novčićima ili kriptovalutom.
Rudarstvo zahteva moćne računare, često u specijalizovanim objektima koji koriste velike količine električne energije. Prošle godine, Bajdenova administracija objavila je informativni list u kojem se procenjuje da kriptovaluta troši 0,9% do 1,7% potrošnje električne energije u zemlji. Brzi rast industrije, rekla je Bela kuća, „mogao bi potencijalno da ometa šire napore da se ostvare klimatske obaveze SAD za postizanje neto nulte emisije ugljenikom“.
Ali zakonodavci u mnogim državama vide rast industrije kao dobru stvar.
„Moramo sada da postavimo našu zastavu kao pro-kripto država“, rekao je predstavnik države Misuri Fil Kristofaneli, republikanac, u intervjuu za Stejtlajn. „Nastaviće da raste i želimo da Misuri bude otvoren i dobrodošao za ovaj novi oblik inovacije i industrije.
Christofanelli je sponzorisao zakon o „pravu na rudarenje“ koji bi zabranio lokalnim vlastima da ograniče rudarenje kriptovaluta. Predlog zakona bi takođe oslobodio kriptovalute od poreza na imovinu i precizirao da digitalnim valutama nije potrebno isto licenciranje potrebno za banke.
Predlog zakona, koji je ranije ovog meseca prošao odbor, sličan je merama predloženim u Montani i Misisipiju ove godine. Nacrt zakona iz Montane, koji je prošlog meseca prošao državni Senat i čeka saslušanje u Predstavničkom domu, zabranio bi zonska ograničenja koja ciljaju rudare kriptovaluta. Takođe bi uputio državnu komisiju za javne usluge da rudarima ponudi cene električne energije koje su u skladu sa drugim industrijskim potrošačima.
„Mi samo želimo da budemo sigurni da su pravila poznata i poštena, pa ako kompanije žele da investiraju u Montanu, one znaju šta su“, rekao je državni senator Danijel Zolnikov, republikanac koji je sponzorisao zakon. „Možda se desi nešto veliko, možda ne, ali zašto ne bismo otvorili vrata i videli?“
Dok neki vide obećanje u ekonomskom potencijalu kriptovalute, drugi misle da bi njen rast mogao usporiti put ka postizanju državnih ciljeva čiste energije.
„Trenutno ima samo toliko zelenih elektrona“, rekla je Mandi DeRoche, zamenica glavnog advokata za čistu energiju u Earthjustice, neprofitnoj grupi za zaštitu životne sredine. „Nećemo ispuniti naše ciljeve za emisije sa ovim dodatnim opterećenjem.
DeRoche je izrazio zabrinutost zbog cena električne energije u oblastima koje moraju da izgrade novu infrastrukturu da bi ispunile zahteve rudarenja kriptovaluta, dodajući da radna mesta koja otvara industrija retko ispunjavaju početna obećanja.
Ali zagovornici industrije kažu da bi njihov rad mogao biti imovina, a ne obaveza, za električnu mrežu. Oni tvrde da će operacije rudarenja kriptovaluta stvoriti potražnju koja će pomoći programerima da izgrade više vetra i sunca, stvarajući ključni „otkup“ za tu energiju kada proizvodnja nadmaši potražnju iz domova i preduzeća.
„To je alternativni tok finansiranja za ove kompanije, tako da će biti podstaknute da izgrade obnovljivu čistu energiju“, rekao je Tom Mapes, direktor energetske politike u Digitalnoj trgovinskoj komori, grupi za zastupanje blokčejna. „U oblastima gde postoji višak energetskih kapaciteta, ovo se zaista uklapa.“
Mapes je priznao „loše aktere“ koji su rudarenju kriptovaluta dali lošu reputaciju, ali je rekao da je samo mali procenat rudara pokušao da koristi prenamenjena postrojenja za fosilna goriva. On je rekao da su pitanja u vezi sa upotrebom kriptovalute kao finansijskog instrumenta podstakla napore da se ograniči rudarenje, što je dovelo do skepticizma sa kojim se nisu suočile druge energetski intenzivne industrije.
„Imate određene kreatore politike koji ne vole ovu tehnologiju, koji je vide više kao smetnju nego pomoć, i ako postoji jedan način da se bori protiv toga u ovom trenutku, to je da se tvrdi da je potrošnja energije rasipna“, rekao je on.
Jedan od kreatora politike koji iznosi taj argument je predstavnica države Oregon Pam Marsh, demokrata. Oregonov zakon o čistoj energiji primenjuje se na komunalne kompanije u vlasništvu investitora, koje pokrivaju oko 75% stanovništva države. Marsh je sponzorisao nacrt zakona koji bi zahtevao da rudari kriptovaluta i centri podataka koji kupuju energiju od drugih entiteta — kao što su okruzi javnih komunalnih preduzeća i električne zadruge — postignu iste ciljeve čiste električne energije.
„Veliki centar podataka može da koristi energiju koliko 80.000 domova“, istakla je ona. „Ovo su izuzetci i treba ih primorati da svoju potrošnju energije ukorijene na isti način na koji bi bili da su na teritoriji [komunalnog preduzeća u vlasništvu investitora].“
Marsh je rekao da su pitanja o „legitimnosti“ kriptovalute kao finansijskog instrumenta dodala zabrinutosti oko toga da li je njena upotreba energije opravdana. Predlog zakona je zakazan za saslušanje ove nedelje u Komitetu Predstavničkog doma za klimu, energiju i životnu sredinu.
Zakonodavci države Vašington razmatraju sličan zakon. Za sada, kupci koji zaobilaze lokalno preduzeće da bi kupili struju od proizvođača električne energije ili brokera podležu državnim zahtevima za čistom električnom energijom samo ako se nalaze na teritoriji preduzeća u vlasništvu investitora. Mera bi proširila pravila na komunalne kompanije u vlasništvu potrošača, koje prodaju oko polovinu električne energije u Vašingtonu.
Iako predlog zakona ne pominje izričito operacije rudarenja kriptovaluta, rast industrije bio je jedan od razloga zbog kojih su državni lideri smatrali da su primorani da uvedu predlog. Glen Blekmon, menadžer za energetsku politiku u državnom Ministarstvu trgovine, rekao je da predložena operacija kriptovaluta u okrugu Pend Oreille nastoji da koristi električnu energiju kupljenu izvan lokalnog komunalnog okruga, dovodeći u pitanje da li će uvezena energija biti obnovljiva.
„Mi predviđamo da ćemo u narednih nekoliko decenija udvostručiti količinu električne energije koja se koristi u našoj državi“, rekao je Blekmon. „Sve to povećanje će biti obnovljivi resursi, a za to moramo da uložimo mnogo. Ako biste tome dodali kriptovalute, moguće je da bi to bio značajan dodatni iznos.“
Nacrt zakona iz Vašingtona prošao je Predstavnički dom i imao je svoje prvo saslušanje u Senatu prošle nedelje.