Plan predsednika Džoa Bajdena za otpisivanje studentskog duga koštaće saveznu vladu oko 400 milijardi dolara u narednih 30 godina, prema novim procenama Kongresne kancelarije za budžet, prenosi Asošijejted pres.
Brojke su objavljene u ponedeljak kao odgovor na zahtev republikanskih poslanika koji se protive Bajdenovom planu velikim delom zbog njegovih troškova. Požurili su da navedu procene kao dokaz da će plan „zakopati“ poreske obveznike, prebacujući troškove na ogroman broj Amerikanaca koji nikada nisu išli na koledž.
Bajdenova administracija je ranije procenila da će plan koštati oko 24 milijarde dolara godišnje u narednih 10 godina — oko 240 milijardi dolara za deceniju — dok druge procene iznose ukupan trošak od 500 milijardi dolara ili više tokom decenije.
Bela kuća je u ponedeljak primetila da su procenjeni troškovi CBO u prvoj godini – 21 milijarda dolara – zapravo niži od ranih procena administracije od 24 milijarde dolara.
Da bi dostigli cifru od 400 milijardi dolara CBO-a, zvaničnici su razmotrili neposredne troškove otkazivanja zajedno sa dugoročnim uticajem, uključujući niže mesečne otplate koje bi bile veće da nije otkazivanje.
Kancelarija je posebno procenila da će Bajdenovo poslednje produženje pauze studentskog zajma koštati dodatnih 20 milijardi dolara. Mesečne uplate federalnih studentskih kredita su zamrznute od prvih nedelja pandemije. Bajden je u avgustu nastavio pauzu do kraja godine, nazivajući to konačnim produženjem.
Bajden je umanjio cenu plana za otkazivanje, rekavši da će to biti nadoknađeno drugim merama za smanjenje federalnog deficita, uključujući njegov znameniti Zakon o smanjenju inflacije. U ponedeljak je Bela kuća branila plan, rekavši da će on pružiti olakšanje zajmoprimcima koji se bore, omogućavajući im da započnu posao, kupuju kuće ili samo plate račune.
„To je ogromna suprotnost Trampovom zakonu o porezu, koji je povećao deficit za skoro 2 biliona dolara i obezbedio ogromnu većinu beneficija velikim korporacijama i najbogatijim pojedincima“, rekao je portparol Bele kuće Abdulah Hasan.
Očekuje se da će administracija objaviti sopstvene detaljne procene troškova u narednim nedeljama.
Lider većine u Senatu Čak Šumer, DNj, i senator Elizabet Voren, DM, koji su podržali otkazivanje duga, rekli su da se ne slažu sa nekim od pretpostavki koje podržavaju procene CBO. Ali u zajedničkoj izjavi senatora navodi se da procene pokazuju da „milioni Amerikanaca srednje klase imaju više prostora za disanje“ zahvaljujući Bajdenovom planu.
Republikanci to nisu tako videli.
„Umesto da radi sa Kongresom na smanjenju troškova koledža, predsednik Bajden je odlučio da zakopa američki narod pod našim neodrživim dugom“, rekla je predstavnica Virdžinija Foks, najviša republikanka u obrazovnom odboru Predstavničkog doma.
Bajdenov plan obećava da će otpisati 10.000 dolara saveznog studentskog duga za zajmoprimce sa prihodima manjim od 125.000 dolara godišnje ili domaćinstva koja zarađuju manje od 250.000 dolara. Oni koji su dobili federalne stipendije Pell za pohađanje koledža izbrisali bi dodatnih 10.000 dolara.
Prijava za dobijanje beneficije očekuje se početkom oktobra. Sudbina plana u velikoj meri zavisi od toga da li može da preživi pravne izazove koje su konzervativci obećali da će doneti.
Budžetska kancelarija Kongresa procenjuje da, od 37 miliona Amerikanaca koji imaju savezne studentske zajmove, oko 95% ispunjava ograničenje prihoda od 10.000 dolara za pomoć. Oko 65% je takođe dobilo Pell Grant, što ih čini kvalifikovanim za otkazivanje od 20.000 dolara.
Kancelarija je upozorila da su njene procene „veoma neizvesne“ jer je teško tačno znati koliko bi zajmoprimci platili u budućnosti bez Bajdenove akcije. Neki zajmoprimci bi verovatno ionako dobili otkazivanje duga koristeći planove plaćanja koji obećavaju da će otpisati preostali dug nakon 10 ili 20 godina.
Procene su zasnovane na svemu što se sada zna o Bajdenovom planu, ali neki detalji tek treba da budu objavljeni. Kancelarija je saopštila da će možda revidirati svoje procene kada se pojave detalji.
Ukupno 400 milijardi dolara posebno ne uključuje poseban plan plaćanja zajma koji je Bajden predložio da pomogne zajmoprimcima sa nižim prihodima u budućnosti. Novi plan bi bio sličan postojećim planovima koji ograničavaju mesečne račune na osnovu prihoda zajmoprimca, ali sa izdašnijim uslovima.
To bi ograničilo isplate zajmoprimaca na 5% njihovog diskrecionog prihoda, što je manje sa sadašnjih 10%, i oprostilo bi svaki preostali iznos nakon 10 godina, u odnosu na 20 godina sada.