Američki istraživač koji je proveo 11 dana zaglavljen u turskoj pećini nakon što se razboleo rekao je u četvrtak da je mislio da će tamo umreti pre nego što ga je izvukla složena međunarodna spasilačka operacija.
Mark Diki, 40, izgledao je opušteno dok je razgovarao sa novinarima u bolnici u Mersinu, u južnoj Turskoj, gde se oporavlja od muke.
Upitan da li je ikada izgubio nadu dok je zarobljen 1.000 metara (više od 3.000 stopa) pod zemljom, Diki je odgovorio: „Ne. Ali postoji razlika između tačnog prepoznavanja vašeg trenutnog rizika od odustajanja.
„Ne dozvoljavate da stvari postanu beznadežne, ali prepoznajete činjenicu da ću ’umreti‘.
Dikiju je pozlilo 2. septembra od krvarenja u stomaku dok je mapirao pećinu Morca u planinama Taurus na jugu Turske. Povraćao je krv i izgubio je velike količine nje i drugih tečnosti do trenutka kada su ga spasioci izneli na površinu u utorak.
Ostalo je nejasno šta je uzrokovalo njegovo stanje, zbog čega je bio previše slab da bi sam izašao iz pećine.
Obučen u plavu majicu i sa utikačem za intravenoznu liniju pričvršćenim na ruci, iskusni speleolog iz Krotona na Hadsonu u Njujorku, zahvalio je turskoj vladi što je „brzo, odlučno“ reagovala kako bi nabavila medicinske potrepštine potrebne za održavanje nego dole u pećinu.
On je takođe pohvalio međunarodne napore da ga spase. Timovi iz Turske i nekoliko evropskih zemalja izveli su izazovnu operaciju koja je uključivala njegovo izvlačenje uz strme vertikalne delove pećine i navigaciju kroz blato i hladnu vodu u horizontalnim.
Spasioci su morali da prošire neke od uskih prolaza u pećini, instaliraju užad da ga povuku na nosilima i usput postave privremene kampove pre nego što je operacija mogla da počne. Medicinsko osoblje je lečilo i nadgledalo Dikija dok su timovi sastavljeni od lekara i još tri do četiri spasioca naizmenično ostajali pored njega sve vreme.
„Ovo je, iskreno, bilo neverovatno spasavanje“, rekao je Diki, koji je takođe iskusan podzemni spasilac. „Ovo je bio neverovatan primer međunarodne saradnje, šta možemo da uradimo zajedno kao zemlja, kao svet.
Komentarišući „ludi“ fokus javnosti na njegovo spasavanje, on je dodao: „Zaista sam blagosloven što sam živ. Bilo je to teško vreme. Dok sam bio zarobljen pod zemljom — bio sam zarobljen 11 dana — saznao sam da imam naciju gledajući, nadajući se, moleći se da ću preživeti: Turska“.
U kasnijem intervjuu za ABC-jevu emisiju „Dobro jutro Ameriko“, Diki se prisetio trenutka kada je očistio ulaz u pećinu. „Bio sam srećan što sam izašao na površinu i video te zvezde i osetio svež vazduh. Bio je to dobar trenutak“, rekao je on.
Takođe je odao počast verenici Džesiki Van Ord, koja ga je pratila na ekspediciji i otišla da nabavi medicinske proizvode koji bi mogli da se daju u pećini. „Uspela je da izađe, uspela je da se popne nazad sa medicinskim potrepštinama“, rekao je Diki za emiter. „Onog trenutka kada je ušla u taj pećinski kamp na hiljadu metara sa četiri kesice tečnosti, to je promenilo igru.
„Ona mi je spasila život, tačka“, nastavio je. „Ona je jedna paklena žena, jedan pakleni speleolog, jedan pakleni spasilac, jedan pakleni bolničar. Ona je sjajna.“
Diki će nastaviti oporavak u gradskoj bolnici Mersin. Smejući se i šaleći tokom svoje kratke konferencije za medije u četvrtak, rekao je da će „definitivno“ nastaviti da istražuje pećine.
„Postoji rizik u celom životu iu ovom slučaju, hitna medicinska pomoć koja se dogodila bila je potpuno nepredviđena i nepoznata, i bila je jednokratna“, rekao je on, dodajući da bi „voleo“ da se vrati u pećinu Morča, treću po dubini u Turskoj. , da izvrši svoj zadatak.
U spasavanju je učestvovalo oko 190 ljudi iz Bugarske, Hrvatske, Mađarske, Italije, Poljske i Turske, uključujući lekare, bolničare i iskusne speleologe.
Italijanski nacionalni alpski i speleološki korpus saopštio je da je za operaciju spasavanja bilo potrebno više od 100 spasilaca iz oko 10 okruga ukupno 60 sati i da je Diki bio u pećini oko 500 sati.