Moldavija je pokrenula raspravu širom zemlje o obezbeđivanju članstva u Evropskoj uniji, pri čemu su visoki zvaničnici i akademici pozvali svoje sunarodnike da iskoriste svaku priliku da se pridruže bloku ili rizikuju da budu ostavljeni ili potonu u haos.
Bivša sovjetska republika, koju predvodi proevropska predsednica Maja Sandu i jedna od najsiromašnijih zemalja na kontinentu, dobila je formalno priznanje od EU u junu kao kandidat za težak proces pridruživanja bloku od 27 zemalja.
Pogođena 19-mesečnom invazijom Moskve na susednu Ukrajinu, koju je Sandu redovno osuđivao, Moldavija je dodatno opterećena prisustvom na svojoj istočnoj granici proruske separatističke enklave Pridnjestrovlja.
Ministar inostranih poslova Niku Popesku pokrenuo je u petak diskusiju o članstvu u EU, rekavši da učešće javnosti „ima kritično značenje u izgradnji prosperitetnije budućnosti u okviru evropske zajednice“.
Akademici su brzo pružili podršku.
„Ako Moldavija izgubi ovaj evropski vektor, pretvoriće se u haotičnu zemlju“, rekao je u subotu za sajt point.md direktor Instituta za strateške inicijative Vlad Culminschi.
Culminschi, bivši potpredsednik vlade, rekao je da nema vremena za gubljenje jer Sanduovi saveznici za sada kontrolišu parlament.
„Težnja ka evropskim integracijama nije delo jedne osobe. Ona prevazilazi lične ambicije“, rekao je on.
Opozicija naklonjena Moskvi, zbačena sa vlasti Sanduovom ubedljivom pobedom na izborima 2020. godine, skeptična je po pitanju članstva u EU.
Moldavci, njihova zemlja uklesana između Ukrajine i članice EU Rumunije, pokazali su se oduševljeni. Desetine hiljada prisustvovalo je mitingu na otvorenom u maju kako bi aplaudirali Sanduovoj akciji, koja će uključivati duge pregovore o usklađivanju zakona sa standardima EU i reviziji pravosudnog sistema.
Sandu i drugi zvaničnici sugerisali su da Moldavija treba da nastavi sa svojim nastojanjima za članstvo u EU i ignoriše separatističko Pridnjestrovlje, slično kao što je Kipru dozvoljeno da se pridruži uprkos turskoj okupaciji njegovih severnih regiona od 1970-ih.
Pridnjestrovlje se odvojilo od Moldavije dok se Sovjetski Savez raspadao, a njegove separatističke snage su vodile kratak rat sa vojskom nove nezavisne zemlje 1992. godine.
Kontingent od 1.500 ruskih mirotvoraca ostaje u regionu, ali već 30 godina praktično nije bilo nasilja, a poslovne i druge veze napreduju preko granice.
„Ovo ne bi značilo napuštanje Pridnjestrovlja. To bi moglo da se desi u nekoliko koraka“, rekao je Sandu u televizijskim komentarima ove nedelje. „Ne možemo ostati u ovoj situaciji još 30 godina, bez konsolidovane demokratije i visokog životnog standarda.“