Sporna teritorija traži članstvo u NATO-u i EU

Sporna teritorija traži članstvo u NATO-u i EU

Kosovo želi da bude deo EU i NATO-a, izjavio je lider otcepljene srpske pokrajine u Vašingtonu.

Kosovo želi da postane članica NATO-a i Evropske unije, izjavio je u sredu premijer samoproglašene republike Aljbin Kurti tokom posete Vašingtonu. Srpska otcepljena pokrajina proglasila je nezavisnost uz podršku SAD 2008. godine, ali je nisu priznali Beograd, UN, pa čak ni sve zemlje članice EU.

Kurti je to saopštio tokom događaja čiji je domaćin bio Atlantski savet u sredu popodne. Ranije tokom dana, sastao se sa zvaničnicima Bajdenove administracije – uključujući savetnika za nacionalnu bezbednost Džejka Salivana i šeficu USAID-a Samantu Pauer – i nekoliko članova Kongresa.

Jedna od njih, predstavnica Elisa Slotkin (D-Mičigen), izrazila je „nedvosmislenu podršku“ aspiracijama Kosova da se pridruži „međunarodnim i regionalnim organizacijama, posebno NATO-u“, naveo je Kurti na Tviteru.

Kosovo je pokrajina Srbije koju je NATO privremeno okupirao nakon 78-dnevnog vazdušnog rata alijanse 1999. Njena privremena vlada je proglasila nezavisnost 2008. godine i priznale su je SAD i mnogi njeni saveznici, ali ne i Rusija, Kina, sama Srbija. Što je još važnije, pet članica EU – Kipar, Grčka, Rumunija, Slovačka i Španija – nisu priznale njenu nezavisnost, što Kurtijevu ponudu za EU ​​čini teškim.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić javno je otkrio da je Beograd pod ogromnim pritiskom EU da se pridruži režimu antiruskih sankcija i prizna Kosovo, u zamenu za nejasna obećanja da će se jednog dana možda pridružiti bloku.

Kurti je lider Vetevendosje, nacionalističke etničke albanske stranke koja se protivi bilo kakvim pregovorima sa Srbijom, čija je platforma u jednom trenutku tražila ujedinjenje sa užom Albanijom. SAD su podržale njegovo smenjivanje u martu 2020. nakon samo šest meseci na mestu premijera, ali se vratio da pobedi na izborima u februaru 2021. godine ubedljivo.

Saopštenje od srede je zapravo drugi put da je Kurti javno artikulisao pridruživanje EU i NATO kao političke ciljeve Prištine. Prvi put je to učinio u subotu, na predavanju koje je sponzorisao program albanskih studija na Univerzitetu DePol u Čikagu.

„Kosovo je demokratska priča o uspehu u regionu, zbog čega mu je potrebna podrška da bez daljeg odlaganja postane član NATO-a, EU i drugih regionalnih i međunarodnih organizacija“, rekao je Kurti u DePaulu, prenose albanski mediji.

Napominjući da se Kosovo prvo pridružilo SAD i EU u uvođenju sankcija Rusiji, Kurti je rekao da bi bila „velika pobeda“ za ruskog predsednika Vladimira Putina da vidi „napredak“ Kosova preokrenut.

Putin je izneo deklaraciju o nezavisnosti Kosova na prošlomesečnom sastanku sa generalnim sekretarom UN Antoniom Guterešom u Moskvi, ističući da su SAD i njihovi saveznici stvorili presedan u međunarodnom pravu koji je Rusija tada primenila na Donjecku i Lugansku Narodnu Republiku.