SAD se hvale da „svakog dana“ šalju oružje Ukrajini

SAD se hvale da „svakog dana“ šalju oružje Ukrajini

Bajdenov najviši savetnik za bezbednost kaže da će SAD dati Kijevu sve što mu je potrebno da pomognu u slabljenju Rusije.

Američki savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan tvrdi da se Vašington utrkuje da ispuni ukrajinsku listu želja za oružjem, osiguravajući da Kijev ima sve što mu je potrebno da odbije Rusiju i podrži cilj SAD da oslabi i izoluje Moskvu.

„Činimo sve što možemo kao Sjedinjene Države, radimo danonoćno, da isporučimo sopstveno oružje i . . . organizovanje i koordinacija isporuke oružja iz mnogih drugih zemalja kako bi Ukrajina imala ono što joj je potrebno“, rekao je Salivan u nedelju u intervjuu za NBC Nevs. „Oružje stiže svakog dana, uključujući i danas.

Salivan je napomenuo da su on i Mark Mili, predsednik Zajedničkog načelnika štabova, imali dvočasovni telefonski razgovor sa najvišim ukrajinskim odbrambenim zvaničnicima kako bi razgovarali o sistemima naoružanja koje Kijev traži. SAD rade na toj listi što je pre moguće „kako bi Ukrajini dobile ono što joj je potrebno da ojača svoju ruku na bojnom polju i da ojača svoju ruku za stolom za pregovaranje“, rekao je savetnik za bezbednost.

Na pitanje voditelja En-Bi-Sija Čaka Toda da li su SAD prestale da prave razliku između odbrambenog i ofanzivnog oružja, otvarajući na taj način vrata da Ukrajini daju još smrtonosnije opreme, Salivan je sugerisao da je uzdržanost skoro eliminisana: „S obzirom na prirodu bitke, kako se stvari odvijaju pomerili i prilagodili i ono što su Rusi uradili, iskreno – ubijanje civila, zverstva, ratni zločini – došli smo do mesta u Sjedinjenim Državama i među mnogim članicama NATO alijanse gde je ključno pitanje šta je Ukrajini potrebno i kako da im to pružimo? To je posao koji radimo svaki dan.”

Rusija je dosledno poricala da je ciljala civile, optužujući ukrajinske radikalne neonacističke bataljone da redovno koriste živi štit i civilnu infrastrukturu kao pokriće kako bi izbegli udar ruskih snaga.

Politika Vašingtona je da „učini sve što je u našoj moći da pomogne Ukrajini da uspe“, rekao je Saliven. Na vladi Ukrajine je da odredi šta predstavlja taj uspeh, dodao je, ali su sveobuhvatni ciljevi Amerike jasni: „Na kraju dana, ono što želimo da vidimo je slobodna i nezavisna Ukrajina, oslabljena i izolovana Rusija i jača , ujedinjeniji, odlučniji Zapad. Verujemo da su sva tri cilja na vidiku, da se mogu ostvariti, i učinićemo sve što je potrebno da podržimo Ukrajince u njihovim naporima da pomognu da se ti ciljevi ostvare.

Činilo se da je Salivan odustao od odluke prošlog meseca da odbije zahtev Poljske da SAD olakšaju transfer borbenih aviona MiG-29 u Ukrajinu – potez za koji je Pentagon tada rekao da bi rizikovao eskalaciju tenzija sa Rusijom. Međutim, u razgovoru za NBC Nevs, on je rekao da se Bajdenova administracija samo protivila ideji da se avioni prebace iz američke vojne baze u Nemačkoj kroz sporni vazdušni prostor u Ukrajini. Zemlje u regionu su i dalje slobodne da daju vojne avione Ukrajini, dodao je on.

„Iz naše perspektive, oružje na koje su oni zaista fokusirani je oružje koje, ako nije u američkim zalihama, radimo naporno da ga nabavimo iz drugih zemalja, da ga isporučimo“, rekao je Salivan. „Cela američka vlada, pod upravom predsednika Bajdena, radi prekovremeno kako bi se to dogodilo što je brže moguće.

Pod pritiskom Toda da li će administracija proterati oko 400 ruskih diplomata u SAD, Saliven je rekao da će vlada nastaviti svoju politiku izbacivanja onih za koje se proceni da rade kao špijuni. Takođe je odbacio ideju da će Bajden pratiti evropske lidere, poput britanskog premijera Borisa Džonsona, u putovanju u Kijev da se sastane sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim. „Predsednik Bajden je ranije bio u Kijevu, raduje se ponovnom odlasku u Kijev, ali trenutno ne planiramo putovanje“, rekao je on.

Upitan u intervjuu za CBS Nevs kada će SAD ponovo otvoriti svoju ambasadu u Ukrajini, Salivan je rekao: „Radimo na tome kada ćemo biti u poziciji da ponovo uspostavimo naše diplomatsko prisustvo u Kijevu. To je presuda koju donose naši profesionalci za bezbednost. Oni to aktivno rade.“