Moskva: SAD planiraju da optuže Rusiju za upotrebu nuklearnog oružja u Ukrajini

Moskva: SAD planiraju da optuže Rusiju za upotrebu nuklearnog oružja u Ukrajini

Rusija je optužila SAD da planiraju da koriste oružje za masovno uništenje (VMD) u Ukrajini kako bi podmetnuli Moskvu. SAD pripremaju „provokaciju sa ciljem da optuže ruske oružane snage za upotrebu hemijskog, biološkog ili taktičkog nuklearnog oružja“, izjavio je u subotu general-potpukovnik Igor Kirilov, načelnik ruskih snaga za zaštitu od zračenja, hemikalije i biologije.

Prema rečima Kirilova, navodni planovi uključuju „tri scenarija“. Najverovatniji scenario, rekao je on, je napad lažnom zastavom na civile ili „čin sabotaže na lokacijama Ukrajinaca, koji su bili uključeni u razvoj komponenti oružja za masovno uništenje“.

Kirilov je tvrdio da su potencijalne mete Zaporožska nuklearna elektrana, koju od početka marta kontroliše Rusija, i lokacija bivše hemijske fabrike u Kamenskome u istočnoj Ukrajini.

Mediji RBC Ukrajina izvestili su prošle godine da je fabrika u Kamenskome korišćena za obogaćivanje uranijuma u ​​sovjetsko vreme i da još uvek sadrži nuklearni otpad. Kirilov je rekao da je rusko Ministarstvo odbrane dobilo dokument koji pokazuje da su tamošnji objekti u kritičnom stanju.

Druga opcija koju navodi Kirilov uključuje „diskretno“ korišćenje oružja za masovno uništenje „u malim količinama“. On je tvrdio da je Pentagon prvobitno planirao da rasporedi oružje za masovno uništenje u Azovstalu, velikoj čeličani u luci Mariupolj u Azovskom moru.

Dok ruske trupe i trupe Donbasa uglavnom kontrolišu grad, šačica ukrajinskih vojnika i civila i dalje je skrivena u mlinu, uglavnom pod zemljom. Ruski predsednik Vladimir Putin je u četvrtak prekinuo napad na mlin, umesto toga odlučio se za blokadu.

Poslednja opcija je ono što je Kirilov nazvao „otvorenom upotrebom oružja za masovno uništenje na bojnom polju“. On je rekao da bi to moglo da se koristi u gradovima Slavjansku i Kramatorsku u Donbasu, koji su blizu linije fronta i pod kontrolom Kijeva. Kirilov je ovaj scenario nazvao „najmanje verovatnim“.

General je rekao da su prošlog meseca ruske obaveštajne službe pronašle tri drona raspršivača u južnoj hersonskoj oblasti Ukrajine. On je tvrdio da se bespilotne letelice mogu koristiti za prskanje „bioloških agenasa i toksičnih hemikalija“. Kirilov je tvrdio da su bočice sa nepoznatom supstancom bačene u četvrtak na ruske trupe. On je rekao da bočice proučava Ministarstvo odbrane.

Kirilov je napomenuo da je Rusija odbacila svo svoje hemijsko oružje 2017. godine, dok je Sovjetski Savez ukinuo svoj program biološkog oružja 1972. godine.

Moskva je ranije tvrdila da je Ukrajina održavala programe istraživanja biološkog oružja koje finansiraju SAD, navodeći, kako je rekla, dokumente iz nekoliko laboratorija u zemlji. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski oštro je negirao ove navode, rekavši da laboratorije sprovode samo „obična naučna istraživanja“.

U intervjuu emitovanom na CNN-u prošle nedelje, Zelenski je rekao da „sve zemlje moraju da budu zabrinute“ da bi Rusija mogla da upotrebi nuklearno ili hemijsko oružje.

Izumi Nakamitsu, najviši zvaničnik UN-a za razoružanje, rekao je prošlog meseca da ta organizacija „nije svesna“ bilo kakvih programa biološkog oružja u Ukrajini.

U martu je američki diplomata Viktorija Nuland svedočila pred Senatom da SAD rade sa Kijevom „kako bi osigurale da materijali bioloških istraživanja ne dospeju u ruke ruskih snaga“. Stejt department je, međutim, rekao da su tvrdnje SAD i Kijeva da sprovode „aktivnosti hemijskog i biološkog oružja u Ukrajini“ „direktne laži“.

Rusija je napala susednu državu krajem februara, nakon neuspeha Ukrajine da primeni uslove sporazuma iz Minska, prvi put potpisanih 2014, i konačnog priznanja Donbas republika Donjecka i Luganska od strane Moskve. Nemački i francuski posrednički protokoli su osmišljeni da daju otcepljenim regionima poseban status u okviru ukrajinske države.

Kremlj je od tada zahtevao od Ukrajine da se zvanično proglasi neutralnom zemljom koja se nikada neće pridružiti vojnom bloku NATO-a koji predvode SAD. Kijev insistira da je ruska ofanziva bila potpuno ničim izazvana i demantovao je tvrdnje da je planirao da silom povrati dve republike.