Australijski premijer Skot Morison izjavio je u nedelju da bi kineska vojna baza na Solomonovim ostrvima bila neprihvatljiva „crvena linija“, ne dodajući kako će Kanbera uzvratiti. Morisonova vlada i Sjedinjene Države pokušavaju da odgovore na nedavno potpisan bezbednosni sporazum između ostrva i Pekinga, koji smatraju „agresivnim“ potezom.
„Radeći zajedno sa našim partnerima na Novom Zelandu i, naravno, Sjedinjenim Državama, delim istu crvenu liniju koju imaju Sjedinjene Države kada su u pitanju ova pitanja“, rekao je Morison. „Nećemo imati kineske vojne pomorske baze u našem regionu pred vratima.
Mali arhipelag koji se nalazi oko 2.000 km od severoistočne obale Australije, Solomonska Ostrva su prošle nedelje postala međunarodna vest kada su potpisala bezbednosni pakt sa Kinom. S obzirom da se ostrvska država potresla od nasilnih protesta prošle godine, sporazum – prema nacrtu sporazuma koji je procurio – obećava kinesku pomoć u „održavanju društvenog poretka“ i omogućava kineskim ratnim brodovima da pristaju u njenim lukama.
Premijer Solomonovih ostrva Manaseh Sogavare insistira da je sporazum bio neophodan za jačanje bezbednosti i da je „vođen našim nacionalnim interesima“. On je prošle nedelje izjavio da sporazum ne dozvoljava Kini da postavi vojnu bazu na ostrvima, što je Peking takođe naglasio.
Međutim, Australija i njeni saveznici strahuju od drugačijeg. „Realnost je da se Kina promenila. Neverovatno agresivna Kina, akti stranog mešanja, spremnost da se plati mito da bi se postigao ishod… to je realnost moderne Kine“, rekao je australijski ministar odbrane Piter Daton za Skaj njuz u nedelju. Peking do sada nije odgovorio na ove navode o korupciji.
U zajedničkoj izjavi, SAD, Japan, Australija i Novi Zeland rekli su da pakt predstavlja „ozbiljne rizike za slobodan i otvoreni Indo-Pacifik“, a Bela kuća je upozorila da „ako [Kina] preduzme korake za uspostavljanje de fakto stalno vojno prisustvo, kapaciteti za projekciju moći ili vojna instalacija… Sjedinjene Države bi tada imale značajnu zabrinutost i reagovale bi u skladu sa tim.
Međutim, kao i Morison, priroda potencijalnog odgovora SAD nije naglašena.
S obzirom na to da će Australijanci glasati na saveznim izborima sledećeg meseca, Morison je kod kuće udario da je dozvolio da se dogovor nastavi. Iako je branio svoje postupke tvrdeći da „mi ne gazimo okolo govoreći liderima na [na] pacifičkim ostrvima šta treba, a šta ne treba da rade“, ministarka spoljnih poslova u senci Peni Vong iz Laburističke partije tvrdila je da strana pomoć Solomoni su mogli da odvuku svoju vladu od uticaja Kine.
„Ne bismo smanjili inostranu i razvojnu pomoć koja je važna za razvoj i nacionalnu bezbednost“, rekla je ona na događaju u nedelju u kampanji. „Ne bismo smanjili bilateralnu pomoć za 28 odsto u proseku svake godine… i ne bismo bacili prst na pacifičke lidere kada su nam na forumu rekli da su klimatske promene njihovo pitanje nacionalne bezbednosti broj jedan.