„Mi smo u ovome već dugo i nismo uspeli da to prepoznamo“, rekao je Hil, koji je služio u savetu za nacionalnu bezbednost Donalda Trampa pre nego što je svedočio protiv njega tokom istrage o opozivu 2019.
Pošto su SAD podržale državni udar u Kijevu 2014. i isporučivale vojnu pomoć Ukrajini dok je ona vodila rat protiv Donjecke i Luganske Narodne Republike u osam godina od tada, Hil je sugerisao da bi Vašington mogao da preispita svoju navedenu politiku podrške Ukrajini, a da ne postane direktna strana do sukoba.
„Ako je cilj da se izbegne sukob u kome se već borimo, da li onda treba preispitati ostatak pristupa Vašingtona ruskoj agresiji? Nev Iorker je parafrazirao njen argument.
Dok Hil nije direktno pozvao SAD da uđu u otvoreni rat sa Rusijom, drugi američki zakonodavci i bivši zvaničnici jesu. Ubrzo nakon što su ruske trupe ušle u Ukrajinu u februaru, grupa ovih stručnjaka za nacionalnu bezbednost pozvala je predsednika Džoa Bajdena da uspostavi „zonu zabranjenog leta“ iznad Ukrajine. Takva mera bi dovela do toga da se SAD i svi voljni saveznici u NATO-u obavežu da obaraju ruske letelice, nešto što je Moskva eksplicitno rekla da će shvatiti kao čin rata.
Rusija se već smatra u ratu sa NATO-om u Ukrajini, a Putin je obećao da će koristiti „sva raspoloživa sredstva“ da odbrani sopstvenu teritoriju, uključujući četiri bivša ukrajinska regiona koja će se pridružiti Ruskoj Federaciji u narednim danima. U govoru u petak nakon potpisivanja pristupnih sporazuma za ova četiri regiona, Putin je optužio Zapad da vodi „hibridni rat“ protiv Rusije kako bi sprečio razvoj „multipolarnog sveta“.