Mask kaže da se protivi američkoj zabrani TikToka

Mask kaže da se protivi američkoj zabrani TikToka

Ilon Mask je u petak bio protiv zabrane TikTok-a u Sjedinjenim Državama, čak i ako bi to značilo manju konkurenciju za njegovu platformu društvenih medija Iks, nekadašnju Tviter, pošto inicijativa vidi novi dvostranački zamah u Kongresu.

Predstavnički dom američkog Kongresa trebalo bi da glasa u subotu o nacrtu zakona koji bi primorao TikTok da se odvoji od kineske matične kompanije BiteDance ili se suočio sa zabranom širom zemlje.

Mera, koju imaju glasnu podršku mnogih demokrata i republikanaca, takođe je upisana u ogroman paket pomoći za Ukrajinu, Izrael i Tajvan, što bi moglo olakšati njeno usvajanje u oba doma američkog Kongresa.

„TikTok ne bi trebalo da bude zabranjen u SAD, iako bi takva zabrana mogla da koristi Iks platformi“, rekao je Mask u objavi na društvenoj mreži koju je kupio 2022.

„To bi bilo u suprotnosti sa slobodom govora i izražavanja.“

Brojni odgovori na Maskov komentar na Iksu izrazili su zabrinutost da bi zabrana TikTok-a postavila presedan koji bi se mogao koristiti za ciljanje drugih društvenih medija i servisa za razmenu poruka.

Prema zakonu, BiteDance bi morao da proda aplikaciju u roku od nekoliko meseci ili da bude isključen iz Apple i Google prodavnica aplikacija u Sjedinjenim Državama.

To bi takođe dalo američkom predsedniku ovlašćenje da označi druge aplikacije kao pretnju nacionalnoj bezbednosti ako ih kontroliše zemlja koja se smatra neprijateljskom.

TikTok je oštro kritikovao zakon, rekavši da će naštetiti američkoj ekonomiji i potkopati slobodu govora.

„Žalosno je što Predstavnički dom koristi pokriće važne strane i humanitarne pomoći da još jednom prođe kroz zakon o zabrani“, rekao je portparol kompanije.

On je dodao da bi zabrana „pogazila prava na slobodu govora 170 miliona Amerikanaca, uništila 7 miliona preduzeća i zatvorila platformu koja godišnje doprinosi američkoj ekonomiji sa 24 milijarde dolara“.

Zapadni zvaničnici su izrazili uzbunu zbog popularnosti TikToka među mladima, navodeći da je podređen Pekingu i kanal za širenje propagande, tvrdnje koje su kompanija i Peking demantovali.

Džo Bajden je ponovio svoju zabrinutost za TikTok tokom telefonskog razgovora sa svojim kineskim kolegom Si Đinpingom početkom aprila.

Predstavnički dom prošlog meseca je odobrio sličan zakon o razbijanju TikToka, ali je ta mera zadržana u Senatu.