Turska je zabranila pristup dva međunarodna javna emitera, što je nanijelo udarac slobodi izražavanja u zemlji i rizikujući obnavljanje tenzija sa Zapadom.
Sud u Ankari blokirao je u četvrtak uveče veb-sajt nemačkog Dojče velea i verziju na turskom jeziku javnog radija Glas Amerike, nakon što su odbili da ispune zahtev za dobijanje dozvole za emitovanje.
Dve kuće su tvrdile da bi regulisanje od strane državnog nadzornog organa za emitovanje dovelo do zahteva koji bi bili jednaki cenzuri.
Odgovarajući na zabranu, direktor DV-a Peter Limbourg rekao je da je kompanija u razgovorima sa Vrhovnim savetom za radio i televiziju (RTUK) iznela zašto ne može da udovolji zahtevu za dobijanje dozvole, uključujući i činjenicu da su obavezni licencirani mediji u Turskoj da izbrišete sadržaj koji čuvar smatra neprikladnim.
„To je jednostavno neprihvatljivo za nezavisnu radiodifuziju“, rekao je on. „DV će preduzeti pravne mere protiv blokiranja koje je sada izvršeno.
Nakon objave, i DV i VOA su putem društvenih medija podelili informacije o tome kako da zaobiđu zabranu koristeći virtuelne privatne mreže i slične tehnologije.
RTUK je zapretio zabranom ove godine nakon spora sa medijima oko njihovog poslovanja u Turskoj. Nadzorni odbor je tvrdio da, pošto su proizvodili turski jezik na zahtev i video izveštaje uživo, kao i tekstualne vesti, strane kuće treba da se pridržavaju zakona koji zahteva od onlajn emitera da imaju dozvolu.
Kritičari su taj potez videli kao najnoviji pokušaj vlade predsednika Redžepa Tajipa Erdogana da suzbije glasove neslaganja.
Nakon objave zabrane, Ilhan Tascı, opozicioni član odbora RTUK-a, sarkastično je prokomentarisao na Tviteru: „Ovo je sloboda štampe i napredna demokratija!“
Međunarodni mediji — posebno oni sa uslugama na turskom jeziku — postali su važan izvor vesti za ljude u Turskoj koji traže alternativu mejnstrim medijima, koje su uglavnom kupili poslovni interesi naklonjeni predsedniku.
Ali mediji, zajedno sa sajtovima društvenih medija kao što su Tviter i Jutjub, uvučeni su u vladine napore da obuzda slobodu govora iako su postali utočište za glasove opozicije.
Zabrana dve velike međunarodne novinske kuće verovatno će pogoršati napetost između Turske i SAD u trenutku kada Erdogan, koji se u sredu sastao sa američkim predsednikom Džoom Bajdenom na marginama samita NATO-a, traži odobrenje Vašingtona za zahtev za kupovinu F -16 borbenih aviona.
Američki Stejt department izjasnio se protiv predstojeće zabrane u februaru, a portparol ministarstva Ned Prajs upozorio je: „Slobodni mediji su od suštinskog značaja za snažnu demokratiju.