Raketna kompanija Elona Maska SpaceX bila je spremna da pokuša ponovo da pošalje NASA-inu sledeću dugotrajnu posadu Međunarodne svemirske stanice u orbitu u četvrtak, oko 72 sata nakon što je prvi pokušaj bio neuspešan zbog začepljenog filter u sistemu za lansiranje, prenosi Rojters.
Dvojici NASA-inih astronauta pridružiće se ruski kosmonaut i astronaut iz Ujedinjenih Arapskih Emirata na šestomesečnoj naučnoj misiji sačinjenoj od eksperimenata u rasponu od rasta ljudskih ćelija u svemiru do kontrole zapaljivih materijala u mikrogravitaciji.
SpaceKs lansirna raketa, koja se sastoji od rakete Falcon 9 na kojoj se nalazi autonomno upravljana kapsula Crev Dragon pod nazivom Endeavour, bila je postavljena za poletanje u 12:34 EST (05:34 GMT) iz NASA-inog svemirskog centra Kennedi u Kejp Kanaveralu na Floridi.
Četvoročlana posada trebalo bi da stigne do Međunarodne svemirske stanice (ISS), oko 420 km iznad Zemlje, oko 25 sati nakon lansiranja, rano u petak ujutru.
Početni pokušaj u ponedeljak da se posada pošalje u svemir otkazan je manje od tri minuta pre poletanja kada su timovi za lansiranje otkrili problem u protoku tečnosti za paljenje motora koja se koristi za pokretanje glavnih potisnika rakete. NASA je saopštila da je problem rešen zamenom začepljenog filtera i pročišćavanjem sistema.
NASA je u sredu saopštila da je misija „išla“ za lansiranje sa 95 odsto šanse za povoljne vremenske uslove.
„Svi sistemi izgledaju dobro za lansiranje“, iako su timovi držali na oku vremenske prilike duž putanje uspona svemirske letelice, saopštio je SpaceKs na Tviteru.
Označena za posadu 6, misija označava šesti dugoročni tim ISS-a kojim je NASA letela na SpaceKs-u otkako je počeo da šalje privatnu raketnu akciju koju je osnovao Musk – milijarder, izvršni direktor proizvođača električnih automobila Tesla Inc i platforme društvenih medija Tvitter – Američki astronauti u orbitu u maju 2020.
Najnoviju posadu ISS-a predvodi komandant misije Stiven Boven (59), nekadašnji oficir podmornice američke mornarice koji je bio u orbiti više od 40 dana kao veteran tri leta spejs šatlova i sedam svemirskih šetnji.
Kolega NASA-in astronaut Voren „Vudi“ Hoburg, 37, inženjer i komercijalni avijatičar određen kao pilot posade 6, obaviće svoj prvi svemirski let.
Posada 6 je takođe poznata po tome što uključuje astronauta UAE Sultana Alneiadija, 41, tek druge osobe iz svoje zemlje koja je letela u svemir i prve koja je lansirala sa tla SAD kao deo tima za dugotrajnu svemirsku stanicu.
Četvoročlanu posadu 6 zaokružuje ruski kosmonaut Andrej Fedjajev (42), koji je kao i Alnejadi inženjer i početnik u svemirskim letovima određen kao specijalista za misije za tim.
Fedjajev je najnoviji kosmonaut koji je leteo na američkom svemirskom brodu prema sporazumu o podeli vožnje koji su u julu potpisale NASA i ruska svemirska agencija Roskosmos, uprkos pojačanim tenzijama između Vašingtona i Moskve zbog ruske invazije na Ukrajinu.
Tim Crev 6 će na svemirskoj stanici dočekati sedam trenutnih putnika na ISS-u – tri člana posade američke NASA-e, uključujući komandanta Nikol Aunapu Man, prvu Indijanku koja je letela u svemir, zajedno sa tri Rusa i japanskim astronautom.
ISS, dužine fudbalskog terena i najvećeg objekta u svemiru koji je napravio čovek, kontinuirano već više od dve decenije upravlja konzorcijum predvođen SAD i Rusije koji uključuje Kanadu, Japan i 11 evropskih zemalja.
Predstraža je delimično zamišljena kao poduhvat da se poboljšaju odnosi između Vašingtona i Moskve nakon raspada Sovjetskog Saveza i kraja hladnoratovskih rivalstava koja su dovela do prvobitne američko-sovjetske svemirske trke 1950-ih i 1960-ih.