Američko ministarstvo za unutrašnju bezbednost konačno je u sredu zatvorilo Odbor za upravljanje dezinformacijama, više od mesec dana nakon što je panel za reviziju sastao da spase ideju savetovao da se uradi upravo to – i meseci nakon široke osude projekta primorali su agenciju da ponovo razmotri.
Pozivajući se na „prethodnu preporuku“ Savjetodavnog vijeća za unutrašnju bezbjednost, koje je jednoglasno glasalo za raspuštanje grupe prošlog mjeseca, sekretar DHS-a Alejandro Maiorkas zvanično je najavio ukidanje Odbora za upravljanje dezinformacijama i opozvao njegovu povelju.
U završnom izveštaju komiteta je potvrđeno da nije bilo potrebe za tablom za dezinformacije, tvrdeći da je agencija postala plen propadanja misije. Umesto toga, posao DHS-a je bio da se „pozabavi tokovima pretnji dezinformacijama koji mogu da ugroze bezbednost naše domovine“, govoreći javnosti jednostavnim jezikom i naglašavajući „važnost istine“.
U koautorstvu bivšeg zamenika državnog tužioca Džejmija Gorelika, u izveštaju se takođe okrivljuje upotreba emocionalno opterećenog izraza „dezinformacija“ za potapanje projekta, tvrdeći da je to podstaklo maštu javnosti u vezi sa ambicijama nove grupe. “ Stvarni rad odeljenja je preuveličan, a stvarni rad je krajnje jednostavan. ”
„Oni nemaju crvenu olovku da isprave sve na svetu što nije istina“, pojasnio je Chertoff.
Pokrenut u aprilu, Odbor za upravljanje dezinformacijama odmah se našao na udaru zagovornika građanskih sloboda i slobode govora, koji su već bili zabrinuti zbog prijatnog odnosa Bajdenove administracije sa društvenim medijima i zabrinuti zbog partijskih sklonosti njegove direktorke Nine Jankovicz. Autorka i samozvani stručnjak za dezinformacije ranije je radila za ukrajinsko Ministarstvo spoljnih poslova i kao lobista koji je ciljao Rusiju i Belorusiju sa programima „pomoći demokratiji“, istovremeno promovišući sopstvene dezinformacije, uključujući odbacivanje laptopa Hantera Bajdena kao ruske izmišljotine. Dokumenti koji su procureli otkrivaju da je ona takođe bila zaposlena u Britanskoj inicijativi za integritet, operaciji u senci uticaja koja se mešala u politički proces u zemlji i inostranstvu pod maskom „branje demokratije“.
Dok je DHS u početku pokušao da odbrani ono što su kritičari osuđivali kao Bajdenovo „Ministarstvo istine“, na kraju je bio prinuđen da stavi program na led, dovodeći Čertof i Gorelika da pokušaju da spasu ideju. Međutim, HSAC je prošlog meseca utvrdio da „nema potrebe za Odborom za upravljanje dezinformacijama“.