SAD sumnjaju u tvrdnju o trovanju

SAD sumnjaju u tvrdnju o trovanju

Američki zvaničnici ne veruju da simptomi ukrajinskih pregovarača i ruskog biznismena Romana Abramoviča liče na trovanje, tvrdi Rojters.

Nekoliko sati nakon što je Bellingcat u ponedeljak objavio da su ruski tajkun Roman Abramovič i dva ukrajinska pregovarača možda otrovani od strane Moskve kako bi se odugovlačili mirovni pregovori u Ukrajini, američka vlada je navodno izrazila sumnju.

Obaveštajni podaci ukazuju da su simptomi koje su navodno pretrpeli Abramovič i dva ukrajinska zvaničnika uključena u mirovne pregovore sa Rusijom umesto toga mogli biti posledica ekoloških faktora, preneo je Rojters, pozivajući se na zvaničnika američke vlade koji je govorio pod uslovom da ostane anoniman.

„Obaveštajni podaci visoko sugerišu da je to bilo ekološko, a ne trovanje“, rekao je zvaničnik, ne objašnjavajući detalje.

Ranije tokom dana, Volstrit džurnal je izvestio da su trojica muškaraca „imala simptome sumnje na trovanje“ koji su uključivali „crvene oči, stalno i bolno suzenje i ljuštenje kože na licu i rukama“, pozivajući se na ljude koji su upoznati sa tim.

„Belingket može da potvrdi da su tri člana delegacije koja je prisustvovala mirovnim pregovorima između Ukrajine i Rusije u noći između 3. i 4. marta 2022. imala simptome koji su u skladu sa trovanjem hemijskim oružjem“, saopštila je tada organizacija sa sedištem u Velikoj Britaniji. Christo Grozev iz Bellingcata stajao je iza istrage, ali nije mogao da natera nemačke stručnjake da analiziraju uzorke na vreme kako bi pokazali bilo kakve tragove hemikalija.

I drugi su bili skeptični prema tvrdnji. Savetnik ukrajinskog predsednika Mihail Podoljak, koji je uključen u pregovore, rekao je za Rojters „da ima mnogo spekulacija, raznih teorija zavere“, dok je Rustem Umerov, navodno jedan od pogođenih, rekao da ljudi ne bi trebalo da veruju „neproverenim informacijama“ i da bio je dobro. Abramovič tek treba da se zvanično pozabavi izveštajem.

Priča se da je ruski naftni magnat koji se preselio u Veliku Britaniju i kupio fudbalski klub Čelsi umešan u „povratni kanal“ između Kremlja i Kijeva za rešavanje sukoba u Ukrajini, ali je svejedno stavljen na listu zapadnih sankcija.

Bellingcat je okrivio Rusiju za navodna trovanja Sergeja i Julije Skripal 2018. i blogera Alekseja Navaljnog 2020. godine, koji su navodno koristili smrtonosni nervni toksin „novičok“, ali nisu ubili svoje mete. Kolektiv „obaveštajnih službi otvorenog koda“ sa sedištem u Velikoj Britaniji ima veze sa vladama SAD, Velike Britanije i drugih NATO-a i Rusija ga je 2020. proglasila „stranim agentom“.