Ruski veteran reformator Čubajs napustio je posao Putinovog izaslanika

Ruski veteran reformator Čubajs napustio je posao Putinovog izaslanika

Anatolij Čubajs podneo je ostavku sa funkcije međunarodnog izaslanika predsednika Vladimira Putina, najvišeg zvaničnika koji je podneo ostavku od ruske invazije na Ukrajinu.

Ruski izveštaji kažu da je trenutno u Turskoj sa suprugom.

Gospodin Čubajs je dobio zadatak da na međunarodnom nivou koordinira ciljeve održivog razvoja Rusije.

Nakon što je počeo rat, postavio je sliku ubijene opozicione ličnosti, što je viđeno kao kritički gest.

Nije bilo komentara uz njegovu fotografiju Borisa Njemcova na Fejsbuku, na godišnjicu njegovog ubistva u vidu Kremlja. On takođe još nije komentarisao svoju ostavku.

Izvor je agenciji Tas rekao da je napustio Rusiju i da je podneo ostavku na mesto specijalnog predstavnika predsednika Putina.

„Da, Čubajs je podneo ostavku svojom voljom. Ali da li je otišao [Rusiju] ili ostao, to je njegova lična stvar“, rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.

Osim gospodina Peskova i ministra spoljnih poslova Sergeja Lavrova, nekoliko članova predsednikovog kruga se poslednjih nedelja pojavilo u javnosti.

Savetnik ukrajinskog predsednika Mihajlo Podoljak rekao je u sredu da je interesantno da se dve visoke bezbednosne ličnosti, ministar odbrane Sergej Šojgu i načelnik Generalštaba Valerij Gerasimov, „nigde ne vide“, zajedno sa šefovima ruskih tajnih službi.

Čubajs nije viđen kao insajder Kremlja, iako je imao mesto specijalnog predstavnika za veze sa međunarodnim organizacijama.

Najpoznatiji je po svojoj kontroverznoj ulozi u pomaganju reformi ruske ekonomije 1990-ih nakon pada Sovjetskog Saveza. Splav privatizacija pod predsednikom Borisom Jeljcinom pomogao je da se stvori veliki broj veoma bogatih oligarha.

Opozicione ličnosti nisu bile impresionirane ostavkom gospodina Čubajsa. Portparolka zatvorenog lidera Alekseja Navaljnog, Kira Jarmiš, dovela je u sumnju tvrdnje da je to bio antiratni protest, a ne „iz straha za sopstvenu kožu i sopstveni novac”.

Rusija je ugušila kritike invazije, koja je počela 24. februara, zahtevajući od državnih medija da je opisuju kao „specijalnu vojnu operaciju“.