Stranka premijerke Đorđe Meloni predložila je izricanje kazni do 100.000 evra javnim i privatnim subjektima koji koriste strane termine, pre svega engleski, umesto italijanskog u službenoj komunikaciji, preneo je Rojters.
„Nije samo pitanje mode, kako moda prolazi, već Anglomanija (ima) reperkusije po društvo u celini“, navodi se u tekstu nacrta zakona, pozivajući na zaštitu i negovanje italijanskog jezika.
Predlog zakona su predstavili poslanici Melonijeve nacionalističke partije Braća Italije i moraće da ga odobre oba doma parlamenta da bi postao zakon. Nije bilo naznaka kada bi se to moglo dogoditi.
U njemu se navodi da širenje engleskog „ponižava i mrzi“ italijanski i predlaže da sva javna i privatna tela moraju da koriste Danteov jezik za promociju svojih dobara i usluga.
Takođe predviđa da svi nazivi i akronimi koji označavaju poslove u kompanijama koje posluju u Italiji treba da budu napisani na lokalnom jeziku, pri čemu su strane reči dozvoljene samo ako se pokaže da ih je nemoguće prevesti.
U zakonu se navodi da je rasprostranjena upotreba engleskog u Evropi „još negativnija i paradoksalna“ s obzirom na to da je Britanija napustila Evropsku uniju.
Ako nacrt postane zakon, vlada će možda morati brzo da dovede svoju kuću u red. Kada je stupila na dužnost prošlog oktobra, dodala je engleski izraz „Made in Itali“ u ime ministra industrije, dok sama Meloni povremeno ubacuje strane reči u svoje govore.
U svom inauguracionom obraćanju parlamentu na mestu premijera u oktobru, Meloni je sebe opisala kao „anderdog“.
Nacrt zakona dolazi samo nekoliko dana nakon što je vlada krenula u odbranu onoga što vidi kao još jedan važan deo italijanske kulture, zabranjujući upotrebu laboratorijski proizvedene hrane za očuvanje poljoprivredno-prehrambenog nasleđa zemlje.