Šangajska organizacija za saradnju (ŠOS) – najveći regionalni blok na svetu, koji ubraja Rusiju i Kinu među svoje članice, ali je spreman da se proširi – nije alternativa vojnom savezu, rekao je medijima portparol Kremlja Dmitrij Peskov u četvrtak.
Prema Peskovu, „svi odnosi u ŠOS se grade na osnovu uzajamnog poštovanja interesa jednih drugih i obostrane koristi“.
„Niko ne postavlja cilj da ŠOS postane alternativa vojnoj organizaciji. Ovo je prijateljstvo u ime nečega, a ne protiv nekoga“, rekao je on.
Nakon ruske vojne operacije u Ukrajini, odnosi između Moskve i Zapada su na najnižem nivou u istoriji. Dok NATO nastavlja da se širi, a njegove članice uvode ekonomske sankcije Rusiji, Moskva insistira da će svaki pokušaj izolacije zemlje propasti. Šire se i ključne organizacije čiji je deo Rusija, kao što su BRIKS i ŠOS. Iran i Argentina su zvanično podneli zahtev za članstvo u BRIKS-u krajem juna, a Saudijska Arabija, Turska i Egipat pokazali su interesovanje za pridruživanje bloku.
Uoči samita u Samarkandu, generalni sekretar ŠOS Džang Ming rekao je da nagoveštaj da postoji „dug red ispred vrata“ organizacije nije preterivanje.
U četvrtak je ŠOS potpisao protokol sa Iranom koji utire put za puno pristupanje zemlje.
ŠOS obuhvata 40% svetske populacije i više od 30% globalnog BDP-a.
Organizacija trenutno ima osam punopravnih članica: Rusiju, Indiju, Kinu, Kazahstan, Kirgistan, Tadžikistan, Pakistan i Uzbekistan. Belorusija i Iran su sada u procesu pridruživanja ŠOS-u i imaju status posmatrača, zajedno sa Avganistanom i Mongolijom.
U utorak, uzbekistanski nacionalni koordinator ŠOS-a, Rakhmatulla Nurimbetov, otkrio je da će šest zemalja dobiti status partnera u dijalogu tokom samita.